Pamukkale internette 3 boyutlu gezilebiliyor

Giriş Tarihi: 18.7.2013 16:15

Hollanda'da doğan ve yaşayan elektroteknik mühendisi Ercan Gigi'nin, 3D (üç boyut) teknolojisi kullanarak çektiği panaromik fotoğrafları birleştirerek yaptığı bir program sayesinde dünyaca ünlü Pamukkale, sanki geziyormuşçasına incelenebiliyor.

Philips firmasında insan sesi sentezleme tekniği üzerine çalışan ve bu konuda buluşları olan Gigi, Denizli Valiliği'nin talebi üzerine başta Pamukkale olmak üzere Akhan Kervansarayı, Bayramyeri Meydanı, Hierapolis ve Laodikya antik kentleri, Ulu Cami, Keloğlan Mağarası gibi turistik yerleri, internette 3 boyutlu gezilebilecek şekilde görüntüledi. Görüntülere, valilik internet sitesindeki "3dmekanlar.com.tr" linkiyle ulaşılıyor.

Ercan Gigi, valilik toplantı salonunda çalışmaları hakkında bilgi verdi. Toplantıya, Denizli Valisi Abdülkadir Demir de katıldı. Gigi, benzeri teknolojilerin internette olduğunu ancak kendisinin geliştirdiği şekilde bir sistemin başka yerde bulunmadığını, çünkü programı da kendisinin yazdığını söyledi. Gigi, "Hazırladığım programdaki mek'nlara bakan kişiler, sanki oradaymış gibi yerleri inceleyebiliyor. O mek'nda geziyormuş, elinde kamerasıyla kendisi çekiyormuş hissi verecek şekilde program yaptım. Bu çekimleri dijital fotoğraf makinesi, balıkgözü lens, özel tripod kafasıyla çekiyorum. Sağdan sola 360 derece, yukarıdan aşağıya 180 derecelik açılara sahip görüntüleri elde edebilmek için birçok fotoğraf çekiyorum." dedi. Denizli'de 60 noktada 15 mek'nda çekimler yaptığını belirten Gigi, görüntülere Android telefonla da indirilerek bakılabildiğini dile getirdi.

Vali Demir ise yapılan çalışmayla Denizli'nin daha fazla tanıtılacağını belirterek, "Türkiye'de bu işi ilk kez resmi kurum olarak biz yaptık. Ercan kardeşimiz, daha önce Dolmabahçe'nin böyle bir çalışmasını yapmış. Bir tanıdık vasıtasıyla biz de kendisiyle biraraya geldik ve böylesine güzel bir çalışma ortaya çıktı." diye konuştu.

Ercan Gigi'nin sitesinde, Suriye'de iç savaş çıkmadan önce çektiği, şimdi yıkılmış camiler ve kutsal mek'nlar da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamukkale internette 3 boyutlu gezilebiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN