kazıları başladı

Giriş Tarihi: 22.7.2013 10:42

Mersin Silifke İlçesine bağlı Uzuncaburç beldesindeki 'nde 2013 yılı kazıları başladı.

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç beldesinin 4 kilometre doğusunda bulunan 'nde, 2013 yılı arkeolojik kazıları başladı.
Bakanlar Kurulu kararıyla Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Erten başkanlığında 2010 yılında ilki gerçekleştirilen kazılar, her yıl düzenli olarak devam ediyor. Bu yıl kazı başkanı Prof. Dr. Emel Erten'le birlikte, Murat Özyıldırım, öğretim görevlisi Tuna Akçay, arkeologlar, arkeoloji öğrencileri ve işçilerden oluşan kalabalık bir ekip, Olba'daki kazı çalışmalarını sürdürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak arkeolog Serap Göre de kazıda görev alıyor.

Yaklaşık bin metre yükseklikteki etkileyici arkeolojik ve doğal güzelliklere sahip Olba kenti, tiyatro, görkemli su kemeri, anıtsal çeşme binası, manastır ve kentin hemen her yerine dağılan mezar alanları ile dikkat çekiyor. Bu çalışma döneminde Olba'da, Roma dönemine tarihlenen tiyatroda ve kült alanlarında kazı çalışmaları, arkeologların denetiminde yürütülüyor. Kazılarla, tiyatronun tamamen açığa çıkarılarak bilimsel yayınların yapılması ve yapının koruma önlemlerinin alınması amaçlanıyor. Kazıların sürdürüldüğü bir başka bölüm olan kült alanları ise doktora tez konusu olarak öğretim görevlisi Tuna Akçay tarafından çalışılıyor.


Öte yandan Olba'da yer alan 5. yüzyıl sonuna tarihlenen manastırın çatı kiremitlerinin Ebru Yıldırım ve mimari plastik eserlerinin de Yavuz Yeğin tarafından yüksek lisans tez konuları olarak tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. Kazılarda çıkan çok sayıda sikke, keramik, cam gibi küçük buluntulardan önemli görülenler, bilim adamları tarafından değerlendirildikten sonra makale olarak yayınlanıyor.

Olba kazı ekibi, aynı zamanda Türkiye'de bir arkeolojik kazının çıkardığı tek süreli, bilimsel yayın olan Seleucia Dergisi'ni hazırlıyor. Prof. Dr. Diane Favro, Prof. Dr. Emel Erten ve Murat Özyıldırım'ın editörlüğünde hazırlanan derginin mayıs ayında Homer Kitabevi'nden çıkan üçüncü sayısının, bilim dünyası ile buluştuğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olba Antik Kenti kazıları başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN