, in "asayişi, huzuru ve güvenliği" oldu

Yılda 10 milyonu aşkın turistin geldiği Antalya'daki turistik bölgelerde görev yapan ekipleri, turistlerin tatillerini güven içinde geçirmeleri için titizlikle çalışıyor.Mehmetçik atlı, motorlu ve yaya devriyelerle tarihi ve turistik mekanlarda güvenliği sağlarken, turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Giriş Tarihi: 26.7.2013 17:03 Güncelleme Tarihi: 26.7.2013 17:22
"in amiral gemisi" Antalya'da görev yapan ekipleri atlı, motorlu ve yaya devriyelerle tarihi ve turistik mekanlarda güvenliği sağlıyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 10 milyon 300 bin, bu yılın ilk 6 ayında ise 4,5 milyon civarında tursitin geldiği Antalya'da turistik merkezinlerin daha çok jandarma bölgesinde yer alması Mehmetçiğin sorumluluğunu artırıyor.

Sahillerden yaylalara kadar çok geniş bir alanda görevini başarıyla sürdüren jandarma ekipleri, ayrıca arama kurtarmadan, denetim ve devriye görevine
kadar birçok farklı alanda çalışma yapıyor. Sahillerde asayişi sağlayan ve turistleri rahatsız eden kişilere müdahal eden ekipler, yürüyüş sırasında kaybolanların aranması, otellerdeki güvenlik görevlilerinin denetimi, rafting, yamaç paraşütü gibi aktiviteler düzenleyen firmaların yeterlilik belgelerinin kontrolü ve çevre kirliliğinin önlenmesi gibi görevleri de başarıyla yerine getiriyor.

Jandarma ekipleri ayrıca orman yangınlarıyla mücadele ve önleme ile 1 Haziran ile 15 Ekim tarihleri arasında bazı bölgelerde uygulanan inşaat yasağına ilişkin denetimleri yoğun şekilde sürdürülüyor. Turizme katkı sağlamak için yoğun mesai harcayan jandarma ekipleri tarihi ve turistik mekanlarda İngilizce, Almanca ve Rusça olarak hazırlanan broşürleri dağıtıyor.

Çevrenin kirletilmemesi ya da tarihi mekanların korunmasıyla ilgili afişleri de görünür noktalara asan ekipler, Antalya'yı cazibe merkezi haline getiren tarihi ve doğal mekanların korunması için bilinçlendirme çalışması da yapıyor.

Atlı jandarmaya turist ilgisi
Araç trafiğine kapalı bölgelerde güvenlik konusunda bir aksaklık yaşanmaması adına çok yönlü çalışma yürüten jandarma ekipleri, yaya devriyelerin
yanı sıra atlı timlerle de devriye görevi yapıyor. Özel eğitimli atlarla tarihi mekanlar ve sahillerde kontroller yapan jandarma personeline yabancı ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor. Turistler, daha çok Side ve Beldibi'nde görev yapan atlı jandarma timleriyle hatıra fotoğrafı çektiriyorlar.

Koku avcıları turizmin hizmetinde
Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığında ilk eğitimini alan, narkotik ve psikotrop madde arama, iz takip, bomba arama, mayın arama ile asayiş devriye köpekleri de emniyet, asayiş faaliyetlerinde Mehmetçiğe büyük kolaylık sağlıyor. Uyuşturucu tacirleriyle mücadelede ve yürüyüş yaparken kaybolanların bulunması için yetiştirilen özel eğitimli köpekler turizm bölgesinde büyük önem taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jandarma, turizmin "asayişi, huzuru ve güvenliği" oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN