Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğa tutkunlarının yeni adresi,

Giriş Tarihi: 2.8.2013 15:35

Rize'nin Ardeşen ilçesinde bulunan Tunca Vadisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "tabiat parkı" ilan edildikten sonra doğa tutkunlarının yeni adresi haline geldi.

Rize'nin Ardeşen ilçesinde bulunan Tunca Vadisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "tabiat parkı" ilan edilmesinin ardından doğa tutkunlarının yeni adresi oldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, yaptığı açıklamada, 'nın Rize'nin ilk, Türkiye'nin
187. tabiat parkı olduğunu belirtti.

Tunca Tabiat Parkı'nın 4 bin 82 hektar alanı kapsadığını ifade eden Bulut, ''Doğa turizmi, eko turizm ve bölgenin kalkınması için önemli bir alan.Tabiat parkı, bakir bitki örtüsü, manzarası, buzul gölleri ve doğal yaşlı ormanları ile eşsiz bir kaynak. Yüzyıllardır oluşan buzul göllerinin envanteri belki de tabiat parkı ile birlikte ortaya çıkacak, turizmin ve insanların hizmetine sunulacak'' dedi.

Bölgenin adeta el değmemiş olduğunu vurgulayan Bulut, ''Park içerisinde krater gölleri ve çok sayıda ismi konulmamış şelale var. Tabiat parkı, tescille insanların istifadesine sunuluyor ve kontrollü şekilde kullanıma açılıyor. Yöre insanının gelirinin artmasına ve bölgenin tanıtımına ciddi katkı sağlayacak'' diye konuştu.

Yaban hayatı çeşitliliği ile hassas bölge
Tabiat parkının bölgenin flora, fauna ve yaban hayatının korunması açısından önemli olduğunu belirten Bulut, ''Park çok önemli yaban hayatını barındırıyor. Bölgenin tabiat parkı ilan edilmesiyle koruma ve kontrol faaliyetleri artacak, bunun kaçak avcılığı engelleyeceği kanısındayım'' dedi.

Bulut, boz ayı, karaca, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi türlerin yaşamını sürdürdüğü tabiat parkında, orman gülü, kayın, göknar, şimşir gibi ağaç ve çalı türleri de bulunuyor.Tabiat Parkının hassas koruma, sürdürülebilir kullanım ve kontrollü kullanım bölgesi olarak üç bölgeye ayrıldığını vurgulayan Bulut, Orman ve Su İşleri Bakanlığının desteği ile bölgede yayla göçlerini anlatan kültürel festivallerin yapılacağını kaydetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğa tutkunlarının yeni adresi, Tunca Tabiat Parkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN