Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de en popüler altıncı ülke

Birleşmiş Milletler Örgütü'ne göre, 2012'de dünyada en fazla ziyaret edilen altıncı ülke oldu. Toplam nüfusu 75 milyonu geçen Türkiye'yi geçen yıl 35,7 milyon kişi ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 5.8.2013 09:21 Güncelleme Tarihi: 5.8.2013 09:33
Birleşmiş Milletler Örgütü'ne göre, 2012'de dünyada en fazla ziyaret edilen altıncı ülke oldu. Türkiye'yi geçen yıl 35,7 milyon kişi ziyaret etti. İstanbul da en popüler kentler listesinde altıncı sırada yer alıyor. Örgüte göre, listenin başında Fransa var. 66 milyon nüfuslu ülke geçen yıl 83 milyon turist ağırladı.

BBC Türkçe'ye göre, Fransa, listede ikinci sırada bulunan Amerika Birleşik Devletleri'nden 16 milyon daha fazla turist çekti. İlk beşte ABD'yi Çin, İspanya ve İtalya izledi.

Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre, Fransa'nın turizm gelirleri gayri safi yurt içi hasılanın yüzde yedisini oluşturuyor. Bu, otomotiv sektörünün katkısından fazla.

Ancak Fransa'da turistlerin harcadığı para kişi başına 646 dolarla listede ilk 10'da yer alan tüm ülkelerdekinden düşük. Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret eden turistler ortalama 1.884 dolar, Türkiye'ye gelen turistler de 719 dolar harcıyor.

TURİZM GELİRLERİ
Fransa'yı ziyaret eden turistlerin yüzde 83'ü Avrupa ülkelerinden geliyor. Birçok turistin otel ve lokantalarda yemek yerine süpermarketlerden yiyecek almayı tercih ettiği ve bunun kişi başına harcamanın düşük olmasını açıklayabileceği belirtiliyor. ABD'yi tercih eden turistlerin yüzde 55'i iki komşusu Kanada ve Meksika'dan geldi. Diğer yüzde 45, ABD'nin turizm gelirlerinin yüzde 78'ini oluşturdu. Bu gruptaki turistler ABD'de ortalama 18 gün kaldı.

İSTANBUL ALTINCI
En popüler kentler sıralamasında ise Bangkok birinci sırada yer aldı. Geçen yıl 15,9 milyon kişinin ziyaret ettiği kenti, Londra, Paris, Singapur ve New York izledi. Altıncı sırada bulunan İstanbul'u 2012'de 10,3 milyon kişi ziyaret etti. Fransa, en fazla turist çeken ülke olmasına rağmen turistlerin sadece yüzde 16,8'i Paris'i ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye turizmde en popüler altıncı ülke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN