Bayram tatili 'daki tesisleri doldurdu

Ramazan Bayramı tatilinin yaz aylarına denk gelmesiyle 'da turistik tesisler yüzde 100'e yakın doluluk oranına ulaştı. Erken rezervasyonla bayram tatilini aylar öncesinden ayarlayan yerli tatilciler, her yıl milyonlarca yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya'daki turistik tesislerde uygun fiyatlarla tatil şansı yakaladı.

Giriş Tarihi: 6.8.2013 16:04
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de insanların tatil yapma alışkanlıklarının olumlu yönde değiştiğini, özellikle erken rezervasyon ve promosyon çalışmalarıyla tatil sürelerinin de uzadığını kaydetti. İç pazar talebinin temmuz ve ağustos aylarında yoğunlaştığını belirten Ayık, Ramazan Bayramı'nın da yaz aylarına denk gelmesiyle bölgedeki tesislerin yüzde 100'e yakın doluluk oranına ulaştığını bildirdi. Tesislerdeki doluluk oranlarının sadece bayram tatiliyle sınırlı kalmayacağının da altını çizen Ayık, "Bizim tahminimiz, bayramın ardından 15 Eylül'e kadar bölgeye yoğun bir talep olacak diye düşünüyoruz" dedi.

"Doluluk Kurban Bayramı'na kadar sürer"
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Sururi Çorabatır, bölgedeki tesislerde konaklayan tatilcilerin yüzde 80'ini yabancı tatilcilerin oluşturduğu söyledi. Ramazan Bayramı'nın yüksek sezona denk gelmesi nedeniyle yerli turist sayısında da bu yıl artış olduğunu kaydeden Çorabatır,
şöyle konuştu: "Tatil dönemini bayram için kullanan Türk misafirlerin ilgisi ve rezervaszyonlarıyla birçok otelimizde ve bölgemizde yüzde 100'e yakın doluluk yaşanacak. Bu doluluğun bayramdan sonra da eylül ayı başına kadar devam edeceğini, Kurban Bayramı'nda da aynı doğrultuda geçeceği düşünüyoruz."

Son yıllarda erken rezervasyondan yararlanan yerli turist sayısında da artış olduğuna dikkati çeken Çorabatır, bu sayede yerli tatilcilerin hem tesislerde yer bulabildiklerini hem de daha uygun fiyatlarla tatil yapabildiklerini söyledi. Çorabatır, tatil bölgelerine kendi araçlarıyla geleceklere trafik kurallarına uymaları çağrısında bulundu.

Kemer'de bayram hareketliliği
Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, haziran ve temmuz ayında kaydedilen düşüşün, bayram hareketliliğiyle
telafi edileceğini belirtti. Ramazan Bayramı'nda Kemer'deki otellerde doluluk oranının yüzde 100'e yaklaştığını ifade eden Gül, "Zor geçen temmuz ayının sonrasında ciddi bir talep söz konusu. Bayramdan sonraki haftalarda da iç pazardan misafirlerin Kemer'deki otellere talepleri aynı yoğunlukta devam edecek" dedi. Ağustos ayında Kemer'de ciddi bir hareketliliğin yaşanacağını kaydeden Gül, şöyle konuştu:

"Şu an önümüzdeki tabloda sezon adına iyi bir ağustos ve eylül ayı görünüyor. Ekim ayında Kurban Bayramı tatilinin 10 güne yakın olması, iç pazarda 2013 sezonunun uzayacağını gösteriyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram tatili Antalya'daki tesisleri doldurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN