dan kalma friz bulundu

Guatemala'da yapılan kazılarda, üzerinde tanrılar, yöneticiler ve ithaf yazıtları olan Maya dönemine ait bir friz bulunduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 8.8.2013 13:28
Guatemala hükümetinden yapılan açıklamada, frizin Tulane Üniversitesi Antropoloji Bölümü Profesörü Francisco Estrada-Belli ve kazının yapıldığı başkent Guatemala'nın kuzeyindeki Peten ormanındaki ekibi tarafından bulunduğu belirtildi. Araştırma ekibinin bölgedeki MS 600 yıllarına ait bir Maya piramidini incelerken bulunan yüksek kabartma alçıdan yapılan frizin, 8 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve zengin süs eşyaları giyen üç ana karakteri içerdiği ifade edildi.

Estrada-Belli, frizin "bir arkeologun hayatında ancak bir kez başına gelebilecek olağanüstü bir bulgu" olarak nitelendirdi. Bu sanat eserinin araştırmalarının merkezini oluşturan yapının rolü ve önemi üzerinde de birçok bilgi sağlayacağını söyleyen Prof. Estrada-Belli, frizle klasik dönem tarihinin çok önemli bir aşamasına pencere açılacağını da belirtti.

Friz terimi, antik mimaride, taban kirişi ile çatı arasında kalan, üzeri boydan boya kabartmalarla süslü bölüm için kullanılıyor. Temmuzda bulunduğu açıklanan friz, tanrılar ve yöneticilerin resmini tasvir ederek isimlerini anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mayalardan kalma friz bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN