Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusların gözdesi Türkiye oldu

1,7 milyon Rus tatil için Türkiye'yi seçti Gezi olayları Rusları yıldırmadı Haziran'da İstanbul'a gelen Rusların sayısı yüzde 13 arttı. Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özaslan: "Rus sayısı yılsonunda 4 milyonu aşar"

Giriş Tarihi: 8.8.2013 11:16
Türkiye, bu sene yaz aylarında Rusların "en gözde" tatil merkezi oldu. Türkiye'ye en çok gelen yabancı sayısı açısından geçtiğimiz yıl ikinci sırada olan Rusya, birinciliği kimselere bırakmayan Almanya'yı geçti. Türkiye'ye son 6 ayda gelen Rus turist sayısının yüzde 18 artarak 1,7 milyona ulaştığını aktaran Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, yılsonunda bu sayının 4 milyonu aşmasının beklendiğini belirtti. Sadece Haziran ayında Rusya'dan 690 bin turist geldiğine dikkat çeken Özaslan, Almanya'nın ise 498 bin turistle ikinci sıraya gerilediğini ifade etti.

Gezi Parkı olaylarının alevlendiği Haziran ayında sadece İstanbul'a gelen Rus turist sayısının yüzde 13 arttığına dikkat çeken Özaslan, "Ruslar bu tip olaylarda doğrudan batılı ülkeler gibi etkilenmiyor" yorumunu yaptı.

"Antalya'YA BİR MİLYON RUS GİTTİ"
Rusya'nın geçtiğimiz Haziran ayında ilk defa Almanya'nın önüne geçerek, gelen yabancı turist açısından birinci sıraya yükseldiğine dikkat çeken Özaslan, "geçtiğimiz yıl Rusya en büyük ikinci pazarımız idi. Fakat sadece Haziran ayında bile Rus turist sayımız yüzde 12,6 arttı" dedi. Rusya'nın yıllarca birinciliği elinden bırakmayan Almanya'yı hem kıyı hem de şehir turizminde ciddi anlamda zorladığını ifade eden Özaslan, "Haziran ayında Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı geçen yıla kıyasla, yüzde 12, ilk 6 ayda da yüzde 18 arttı. Örneğin Antalya'ya gelen Ruslarda yüzde 19,7'lik artışla 1,2 milyona ulaştı" dedi.

"4 MİLYON RUS TURİST BEKLİYORUZ"
Türkiye'ye ilk 6 ayda gelen Rus turist sayısının yüzde 18 artarak 1,7 milyona ulaştığını aktaran Özaslan, 2013 yılı sonunda Rus turist sayısının 4 milyonu aşacağını tahmin ettiklerini belirtti. Haziran ayında İstanbul'a gelen Rusların sayısında da yüzde 13'lük artış olduğuna dikkat çeken Özaslan, "Ruslar bazı olaylarda doğrudan batılı ülkeler gibi etkilenmiyor. Haziran ayında ilk defa Rusya, Almanya'nın önüne geçerek birinci pazar oldu.Genel olarak Rusya'dan 690 bin, Almanya'dan 498 bin turist geldi" dedi.

TUR SATIŞLARI YÜZDE 35 ARTTI
Tur operatörleri ile yapılan görüşmelerde, Rusya açısından yaz sezonunun çok iyi geçtiğinin belirtildiğini aktaran Özaslan, şunları söyledi:

"Bize gelen bilgilere göre, Rusya'daki Türkiye tur satışları yüzde 35 arttı. Türkiye'nin fiyatlarını çok gerçekçi buluyorlar. Ne çok pahalı ne de çok ucuz... Hizmet kalitesi ile orantılı olduğunu ifade ediyorlar. Rusların erken rezervasyona özellikle çok ilgisi oldu. Gelenlerin yaklaşık yüzde 60'ı erken rezervasyondan yararlandı."

Burcu ÇALIK - ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusların gözdesi Türkiye oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN