''Yeraltı Cenneti''

Trakya'nın turizme açılan tek mağarası olan , yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 10.8.2013 15:00
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, yaptığı açıklamada, 'nın çok önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Dupnisa Mağarası'nın ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını aktaran Macit, geçen yıl 100 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl 130 bine yükselmesini beklediklerini kaydetti.

Mağaranın, Türkiye'de sayılı mağaralar arasındaki yerini koruduğunu ifade eden Macit, "Trakya'nın turizme açılan tek mağarası özelliğini taşıyan Dupnisa Mağarası, Türkiye'nin en uzun mağarasıdır. Dupnisa Mağarası, 2 bin 720 metreden oluşmakta ancak 500 metrelik kısmı turizme açık. Diğer bölümüne ise sadece profesyonel mağaracılar girebiliyor. Mağara, yarasa popülasyonunun sağlığı açısından, ekosisteminin bozulmaması amacıyla 15 Mayıs-15 Kasım tarihlerinde ziyarete açık tutuluyor. Mağaranın belli bir kısmı ziyarete açık. Diğer kısmı ise ziyarete kapalı. Dupnisa Mağarası çevre düzenlemesi projesi hazırlandı. Projenin kısa sürede hayata geçirilmesi planlanıyor."

Macit, Trakya Üniversitesince mağarada yapılan incelemelerde, ekosistemde negatif gelişmelerin belirlendiğini aktardı.

Mağarada yosunlaşmaların meydana geldiğini anlatan Macit, "Trakya Üniversitesince hazırlanan raporları Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ilettik. Aydınlatmada ısı veren ışıklar kullanılmış. Uzmanların yaptığı çalışmalarla ısı vermeyen ışıklandırma yapılması planlanıyor. Yarasa popülasyonunda gerileme görülmedi. Ancak ekosistemin bozulması ile sayının önümüzdeki yıllarda tedbir alınmadığı takdirde azalacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde, köyün 5-6 kilometre güneybatısında yer almaktadır ve Trakya'nın turizme açılmış tek mağarasıdır.

Üç girişe sahip bir yeraltı sistemi olan toplam 3200 metre uzunluğundaki mağaranın girişten itibaren ilk 1000 metresi suludur. Mağara, Kırklareli'ye 58, İstanbul'a da 230 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Yeraltı Cenneti'' Dupnisa Mağarası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN