Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem müzesine ziyaretçi akını

Adapazarı Belediyesince 2004 yılında inşa edilen deprem müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.Deprem ve Kültür Müzesi Müdürü Çalış:"Müzemizin 2004 yılında kurulduğunu göz önüne alırsak 9 yıldır yaklaşık 400 bin kişi ziyaret etti"

Giriş Tarihi: 15.8.2013 12:56
Yuzyılın Felaketi Marmara Depremi sonrasında Adapazarı Belediyesince 2004 yılında yapılan deprem müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Her yıl ortalama 40 bin kişinin ziyaret ettiği müzeyi, son 7 ayda 22 bin 793 kişi gezdi. Göçük şeklini andıran, yıkık duvarları, eğik kolonları ve kırık kirişleriyle dikkati çeken müzede 17 Ağustos 1999'da 03.02'de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki 45 saniyelik deprem, simülasyonla canlandırılıyor.

1967 ve 1999'deki depremlere ait fotoğrafların sergilendiği müzede, depremde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu cam kristaller ve anı
defterleri bulunuyor. Deprem ve Kültür Müzesi Müdürü Veysel Çalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzede depremde ölenlerin istastiki bilgilerinin yer aldığı pano, similatör, fotoğraf, kristaller ve eğitim odasının bulunduğunu söyledi.

Çalış, müzeyi aylık 3 bin 500 kişinin ziyaret ettiğine işaret ederek, "Müzemizi senede 35-40 bin kişi ziyaret ediyor. Müzemizin 2004 yılında kurulduğunu göz önüne alırsak 9 yıldır yaklaşık 400 bin kişi ziyaret etti. İlk açıldığı günden beri müzemize sürekli artan bir talep var. Ziyaretçi sayımız 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin yıl dönümünde daha da artıyor. Bu ziyaretçilerimiz arasında yurtdışından Sakarya Üniversitesi'ne (SAÜ) gelen öğrenciler var. Başka bir sebeple Adapazarı'na gelip müzemizi ziyaret edenler var" şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı'nın fotoğraflarını müze içinde sergilediklerini dile getiren Çalış, "Anadolu Ajansımız bir kaç sene önce depremde çektiği fotoğrafları burada sergiledi. Şu an ajansımızın fotoğrafları müzemizde bulunuyor. Biz de hala o fotoğrafları sergilemeye devam ediyoruz" dedi.

"Her gün arkadaşlarla toplanıp müzeye geliyoruz"
Mehmet Zengin ise İstanbul'da çalıştığını, Adapazarı'na her gelişinde müzeyi ziyaret ettiğini ifade etti. Zengin, fotoğrafları bakınca duygulandığını belirterek, "17 Ağustos gecesi otogardan İstanbul'a 8 araçla yola çıktık. Ben deprem olduğunu öğrenince Derince'de indim. Adapazarı'na geri geldiğimde izdiham olduğunu görünce şaşırdım kaldım. O gece Türkiye şaşırdı zaten" diye konuştu.

Kaan Uysal da depremi yaşadığını ve o günleri hiç unutamadığını anlatarak, "Depremde arkadaşlarımı kaybettim. Hep göçük altında kaldılar. Her gün arkadaşlarla toplanıp müzeye geliyoruz. Fotoğrafları inceliyoruz. Buradaki fotoğrafları gördükçe anılarımız canlanıyor" ifadesini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem müzesine ziyaretçi akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN