Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medeniyetlerin beşiği: Endülüs

Endülüs, ziyaretçilerini köklü tarihi ve kültürel çeşitliliği ile büyülüyor. Yılın neredeyse her günü güneşli olan şehir aynı zamanda denizin keyfini çıkarmak için de kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor

Giriş Tarihi: 15.8.2013
TORREMOLİNOS:
Endülüs bölgesindeki en popüler ve en çok turist alan şehirlerden biri. Beyaz kumsalları, gece hayatı ve restoranları ile bu şehir eğlence anlamında geniş bir yelpaze sunuyor. Calle San Miguel adlı yer, alışverişin merkezi olarak öne çıkıyor. Bu caddede çok sayıda ünlü markanın mağazası dışında yöresel hediyelik eşya satan dükkânlar ve ucuz tekstil alışverişi için çok sayıda mağaza bulunuyor. Calle San Miguel'de aynı zamanda onlarca bar ve dünya mutfaklarından lezzetlerin sunulduğu restoranlar yer alıyor. Torremolinos'da sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin devam ettiği yer ise Avda Palma Da Mallorca...

GRANADA:
İki yüksek tepenin arasında kurulmuş olan yerleşim merkezi, İspanya'nın Madrid'den sonraki ikinci büyük üniversite şehri. Endülüs'de kıyı şehri olmadığı halde, büyük teras, bahçe ve avlulu şık evleriyle biraz daha sayfiye havasında olan bir şehir. Şehrin en önemli turistik değeri Elhamra Sarayı. Elhamra, bugün yeniden seçilmesi için çalışılan dünyanın yedi harikası sıralamasında lider durumunda. V. Karl Sarayı ise dünyanın dört bir yanından getirilen çiçeklerle süslü bahçesi, çeşit çeşit balıkların yüzdüğü süs havuzu ve mimarisiyle bin bir gece masallarındaki efsanevî sarayları anımsatan bir cennet. Granada sokaklarının duvarları, bir sokak ressamı olan El Nino'nun resimleriyle dolu. En ünlü meydanlarında çok sayıda kafe ve mağaza bulunuyor.

SEVILLA:
Şehir Arapça "akan büyük su" anlamındaki Guadelkebir'den ismini almış ve 600 km. uzunluğundaki Guadalquivir Nehri ile ikiye bölünmüş. İki bölümü köprüler birleştiriyor ve köprülerin üzerinden şehri seyretmek büyük huzur veriyor. Köprülerin en ünlüsü, fenerlerle süslü olan Triana. Santa Maria Katedrali ise Sevilla'nın en önemli simgelerinden. Zira inşasına 15. yüzyılda başlanmış ve yapımı neredeyse bir asır sürmüş. Arap, Gotik ve Rönesans tarzı sarayların yanyana yükseldiği krallık malikânesi, Alkazar da Sevilla'da kendine hayran bırakan yapılardan. 13. yüzyıldan kalan Altın Kule ve 51. Paula Rahibeler Manastırı da mutlaka görülmeli.

CORDOBA:
Şaşırtıcı mimarisi, görkemli tarihi, beyaz boyalı duvarları ve dolambaçlı sokakları ile adeta bir harikalar diyarı Cordoba... Cordoba denilince yapımına 785 yılında başlanan ve 987'de tamamlanan, Batı İslam sanatının en etkili yapılarından biri olan bin sütunlu ve 30 bin kişilik Cordoba Camii geliyor. Çift kemerli sütunlardan oluşan bu muhteşem yapı içerisinde ibadet edilen şapeller, bugün kilise olarak kullanılan bölüm, vaftiz eşyalarının sergilendiği oda, caminin yapımında çalışan her milletten işçilerin isimlerini yazdıkları küçük tabletlerin sergilendiği bölüm gibi alanlar bulunuyor. Camiden çıkılınca Cordoba sokaklarına yöneliyorsunuz. Burada sağlı sollu küçük tapas barlar, kafeler, hediyelik eşya dükkânları yer alıyor. Biraz ilerleyince ise Mayor Meydanı'ndaki Musevi Mahallesi'ne ulaşılıyor. Musevi Mahallesi en ünlü turistik yerlerden biri haline gelmiş. Burada daracık sokaklar, çiçeklerle süslü balkonlu evler ve şirin kafeler yer alıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medeniyetlerin beşiği: Endülüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN