'ün rayları gün yüzüne çıkartılacak

Giriş Tarihi: 19.8.2013 14:46

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal restorasyonu tamamlanan 'ün, üzerinde 4 metre 80 santimetre kaydırıldığı tren raylarının gün yüzüne çıkartacaklarını söyledi.

Atatürk'ün bir ağaç dalını kesmemek için tren rayları üzerinde kaydırdığı 'ün restorasyonu tamamlandı. Yaklaşık 400 bin TL'ye mal olan restorasyon çalışması ile köşk ilk kez Anıtlar Kurulu denetiminde aslına uygun olarak restore edilmiş olarak geçti.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal köşkün üzerinde kaydırıldığı raylarında gün yüzüne çıkartılabilmesi amacıyla çalışmalara başlatacaklarını söyledi. İlk olarak rayların halen köşkün çevresinde olup olmadığının araştırılacağını söyleyen Koçal " Xray sistemi ile toprak incelenecek. Eğer raylar toprak altındaysa kazı çalışması başlatılarak köşkün üzerinde 4 metre 80 santimetre kaydırıldığı raylar gün yüzüne çıkartılacak. Eğer raylar bulunamazsa bu seferde B Planı devreye sokularak raylar simüle edilecek. Aslına uygun şekilde yeniden yapılacak olan tren rayları köşkün kaydırılma işlemi esnasında konulduğu yere yerleştirilecek. Böylece köşkün hikayesi tamamlanmış olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yürüyen Köşk'ün rayları gün yüzüne çıkartılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN