Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ndeki mumyalar iklim şartlarına göre korunacak

Giriş Tarihi: 26.8.2013 10:54

Onlarca mumyası ile öne çıkan ve her yıl çok sayıda ziyaretçinin gezdiği 'nde, Türkiye'de ilk olarak mumyaların iklim şartlarına göre özel olarak korunması için klimalı ve özel cam bölmelerden oluşan teşhir salonu yapılıyor.

Çalışmalar kapsamında 'nin yaklaşık 6 ay önce ziyarete kapatılarak teşhir ve tanzim düzenlemesine girdiğini belirten Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, müzede bulunan kedi mumyası, çocuk mumyası ve yetişkin mumyalarından olmak üzere onlarca mumya için Türkiye'de ilk olarak iklim şartlarına göre korunabilen özel korumalı mumya seksiyonu oluşturulduğunu kaydetti. Aksaray Müzesi'nin mumya seksiyonu ile ön plana çıktığını ve her yıl binlerce insanın özellikle mumyaları görebilmek için Aksaray'a geldiğini belirten Doğan, müzede teşhir alanı konusunda sıkıntı çektiklerini belirterek, yeni düzenleme ile müze deposunda bulunan ve bugüne kadar hiç teşhir edilmeyen Roma dönemine ait 6 bin ayrı sikkenin de teşhiri için özel bir bölüm oluşturulduğunu söyledi.

Yenilikler içerisinde bir de etnografya seksiyonu oluşturduklarını belirten Doğan, etnografya eserlerini de yapılan özel teşhir bölümünde sergileneceğini kaydetti. Teşhir ve tanzim düzenlemesinin ardından müzede Türk İslam eserlerini de içerecek ayrı bir bölüm oluşturulduğuna değinen Doğan, ayrıca Aksaray eserlerine ve kültürüne yönelik de bir bölüm açılacağını ve Güzelyurt ilçesine has çömlekçilik canlandırması ve Gülağaç ilçesine has sepetçilik teşhirleri yapılacağını ifade etti.

Müzenin teşhir ve tanzim düzenlemesinin Eylül ayı sonu gibi biteceğini ve Ekim ayı başlarında açılacağını belirten Doğan, müzenin açılması ile birlikte yerli ve yabancı turistler olmak üzere herkesin ücretsiz olarak müzeyi gezebileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksaray Müzesi'ndeki mumyalar iklim şartlarına göre korunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN