Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da 11 bin yıllık fosil bulundu

Ladik ilçesinde eski bir maden ocağında bulunan fosilin milattan önce 9 bin yıllarındaki mamutlara ait olduğu tahmin ediliyor.

Giriş Tarihi: 26.8.2013 16:18
'un Ladik ilçesinde eski bir maden ocağında bulunan fosilin, milattan önce 9 bin yıllarında yaşadığı tahmin edilen mamutlara ait olabileceği belirtildi.Ladik Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Şahin Örnek,yaptığı açıklamada, ilçede bulunan eski bir linyit kömürü maden ocağından bazı fosillerin çıkarıldığını söyledi.

Madenin kapatılmasından sonra ocağın sahibinin, bulunan fosilleri Samsun'un geçmişine ışık tutması için kendilerine verdiğini belirten Örnek, "Bu fosiller kömür ocağında 4 yıl önce tesadüfen bulunmuş. Ocağın sahibi fosillerin hangi hayvana ve hangi döneme ait olduğunu tespit etmek için 3 yıl boyunca uğraşmış ancak başarılı olamamış. Geçen yıl bize fosiller verildikten sonra arkeologlara fosilleri incelettik" dedi.

Bazı arkelogların fosillerin dinozorlara ait olabileceğini söylediğini anlatan Örnek, "Bir yıl boyunca tüm uğraşlarımıza rağmen fosilllerin hangi döneme ve hayvana ait olduğunu öğrenemedik. Daha sonra fosillerin fotoğraflarını Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Fosil Bilimci (Paleontolog) Prof. Dr. Cemal Tunoğlu'na gönderdik" dedi.

Fosilin mamut olduğu, sağ üst çenedeki son azı dişinden tespit edildi

Prof. Dr. Tunoğlu ise kendisine gönderilen fotoğrafların file aitfosilin diş kalıntıları ve üst çenesini olduğu belirterek, "Bu konunun uzmanı
Türk asıllı Fransız, Paris Tabiat Tarihi Müzesi uzman paleontologlarından Prof. Dr. Şevket Şen'le temas kurarak söz konusu kalıntıların daha ayrıntılı bilgilerini öğrenmek istedik. Şen de fosilin fotoğraflarında ilk gözlemlerinin 'mammuthus meridionalis' denilen, Akdeniz Mamutu'na ait olduğunu ifade etti. Bunu da fosillerde çıkan mamutun sağ üst çenedeki son azı dişinden anladığını kaydetti" ifadelerini kullandı.

Fosil kalıntıların kesin ismi ve yaşının ancak detaylı inceleme yapılarak anlaşılacağını ifade eden Tunoğlu, "Fosil bize gönderilecek. Ölçülerinin alınmasıyla tüm özelliklerini ortaya koyup, ayrıntılı bir karşılaştırma yapacağız ancak fosillerin, Kuvaterner-Erken Holosen boyunca, yani milattan 2.5 milyon ile 9 bin yıllarında yaşamış bir canlıya ait olduğu fotoğraflardan tespit edilmiştir" diye konuştu.

Tunoğlu, fosilde inceleme yaptıktan sonra fosili tekrar Ladik ilçesine göndereceklerini, orada bulunan müzede fosilin sergileneceğini sözlerine ekledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun'da 11 bin yıllık fosil bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN