"" 10-15 yılda gün ışığına çıkacak

Giriş Tarihi: 29.8.2013 16:49

Kazı Grubu Başkanı Doç. Dr. Koçhan: "Kazılarımız, üzerinde devam ediyor.Aynı tempoda çalışırsak yıkıntının da çok fazla olması nedeniyle tapınağın etrafının açılması 10-15 yıl alır"

Erdek ilçesinde, Kyzikos Antik Kenti'nde yeniden başlatılan kazılar çerçevesinde 'nın 10-15 yıl içinde gün ışığına çıkarılması bekleniyor. Kazı Grubu Başkanı Doç. Dr. Nurettin Koçhan, AA muhabirine, antik kent alanında 2006 yılından itibaren her yıl ortalama 60 gün kazı yapabildiklerini söyledi.

Yaz ve sonbahar aylarındaki çalışmalar için Kültür ve Turizm Bakanlığınca ödenek aktarıldığını belirten Koçhan, şöyle konuştu:"Kazılarımız, Hadrianus Tapınağı üzerinde devam ediyor. Bu yıl tapınağın batı kısmında kazılarımızı sürdüreceğiz. Geçen yılki kazılarımızda tonozlara ulaşmıştık. Bu yıl tapınağın altyapısının nasıl olduğunu ortaya çıkarmaya çalışacağız. Önemli olan, tapınağın alt kısmının ortaya çıkmasıdır.
Aynı tempoda çalışırsak yıkıntının da çok fazla olması nedeniyle tapınağın etrafının açılması 10-15 yıl alır. Geçen yıla kadar buradaki sütun sayısını bilmiyorduk. Şu an elimizde olan sütun kaidesi parçaları, bu tapınağın kısa kenarında 8, uzun kenarında da 16 sütun olması gerektiğini ortaya koyuyor."

Koçhan, Anadolu'daki en büyük tapınaklardan biri olan Hadrianus'un, 116 metre 23 santimetre uzunluğa sahip olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hadrianus Tapınağı" 10-15 yılda gün ışığına çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN