Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balkanlar'da Türk izlerinin büyüsüne kapılın

Kurban Bayramı'nda 400 yıllık ortak geçmişimiz olan Balkanlar'da görkemli bir tarih, üstün modernizm, eğlence ve renkli gastronomi kültürünü keşfetmeye ne dersiniz? Cevabınız evetse kendinizi Balkanlar'ın büyüsüne bırakın

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Işıl ışıl yüzüyle Belgrad, yeşile bürünen Saraybosna, çok kültürlülüğün zengin şehri Tiran ve kültür hazinesi Üsküp... Birbirinden büyüleyici bu şehirlerde tarih ve kültür iç içe. 7 gecelik Balkanlar turunda bölgenin barındırdığı kültürel çeşitlilik yanında zengin kültürel mirası tanıyıp başka bir dünyaya açılacaksınız.

DOĞA HARİKASI BELGRAD

Sırbistan'ın başkenti Belgrad, her köşesinde farklı bir kültürün ayak izlerini taşıyor. Sava ve Tuna nehirlerinin kavuştuğu bu güzel şehir doğası, tarihi ve turistik mekânlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Avrupa'nın en hızlı yükselen şehirlerinden olan bu gözde başkent, ışıl ışıl mağazalarıyla alışveriş keyfini sonuna kadar yaşatırken günün her saatinde eğlence keyfini sonuna kadar yaşatıyor.

HÜZÜNLER ŞEHRİ BOSNA

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna bir açık hava müzesi görünümünde, yeşile bürünmüş bir şehir. Yakın tarihte yaşadığı trajedinin yarasını sarmaya çalışan Bosna Hersek'te yol kenarında uzanan toplu mezarlıklar, şarapnel ve mermi izlerini taşıyan binalar size savaşın acı yüzünü bir kez daha gösteriyor. Bir açıkhava müzesi görünümündeki başkent Saraybosna, geçmişin kötü günlerine karşı Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor. Bosna Hersek'in 100 bin nüfuslu şehri Mostar ise savaşta yıkılan tarihi köprünün hüznünü yeni yapılan köprüyle silmeye çalışıyor. 2004'te Türkiye Cumhuriyeti'nin de katkılarıyla birebir aynısı yapılan tarihi Mostar Köprüsü, bugün ziyaretçilerin en uğrak duraklarından birini oluşturuyor. Savaşın yakıcı yüzünü hissettiren Saraybosna ve Mostar'ı gördükten sonra içinizi derin bir hüzün kaplasa da onca acıya rağmen yaralarını sarmaya çalışan bu güzel şehirler coşkulu bir umudu da yaşatıyor.

BÜYÜLEYEN ŞEHİR TİRAN

Arnavutluk'un başkenti Tiran aynı zamanda ülkenin yerleşim merkezi. Müslüman, Ortodoks ve Katoliklerin bir arada yaşadığı şehirde çok kültürlülüğün de zenginliği yaşanıyor. Bu şehirde ziyaretçileri karşılayan onlarca kilise ve cami görenleri büyülüyor. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı idaresinde kalan Tiran'da o döneme de ait birçok eser bulunuyor. Bunların çoğu İskender Meydanı ve çevresinde yer alıyor. Tiran tarihe yolculuk dışında modern alışveriş merkezleri, cafeleri ve gece hayatıyla tam bir tatil beldesi.

KÜLTÜR MÜZESİ ÜSKÜP

Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp Balkanlar'ın yaşayan kültür müzesi. Şehir Vardar Nehri'nin geniş vadisinde, yüksekliği iki bin metreyi aşan dağların arasına kurulmuş. Bir yakada Arnavut ve Müslümanların diğer tarafta Ortodoks ve Hıristiyanların yaşadığı kent aynı zamanda tarihi bir Osmanlı yerleşimi. Bir dönem eski Sovyetler Birliği'ne de bağlı kalan kent hem bu sistemin hem de Osmanlı'nın mimari eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ortaçağ manastırlarını göreceğiniz bu şehirde uzun bir geçmişe sahip Türk pazarları ve asma bahçeleri ise büyülüyor.

449 EURODAN BAŞLAYAN FİYATLARLA
26 yıldır misafirlerine kaliteli hizmeti ve deneyimli rehberleri eşliğinde en güzel tatilleri yaşatan Jolly Tur'un 7 gecelik Balkan Turları 449 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkanlar'da Türk izlerinin büyüsüne kapılın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN