'ndeki kazılarda ilk bulgulara rastlandı

Giriş Tarihi: 2.9.2013 14:56

Karaman merkeze bağlı Ekinözü köyündeki 'nde başlatılan arkeolojik kazı sürüyor.

Bugüne kadar yapılan kazılar sonucu burasının Hristiyanlık için öneme sahip Derbe Antik kenti olup olmadığı, çalışmalara sonucu belli olacak. Burasının, Derbe olduğunun kanıtlanması halinde bölgenin en azından Hristiyanlar için önemli olan bir Antakya veya bir Efes kadar ilgi görebileceği belirtildi.

Karaman Valisi Murat Koca, merkeze bağlı Ekinözü köyündeki 'nde başlatılan arkeolojik kazı ve sondaj çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Koca'nın kazı alanında yaptığı incelemeler sırasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, Karaman Müze Müdürü Abdülbari Yıldız ve Konya Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tekocak hazır bulundu.

Kazı çalışmaları hakkında Vali Koca'ya bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tekocak, açılış günü bahsettiği jeoradar taramasında tespit edilen yaklaşık kare şeklindeki yapının kazı çalışmalarında ortaya çıktığını ifade ederek, "Jeoradar çalışmaları bizim için son derece önemli. Bu yüzden höyüğün diğer alanlarında da benzer çalışmaları yürüteceğiz ve böylece hem zamandan hem işgücünden tasarruf edeceğiz. En önemlisi de höyüğün farklı yerlerinde gelişigüzel çukurlar açmayacağız, açacaklarımız ise bu çalışmalar sonucu elde edilen kesin veriler sonucunda gerçekleşecek. 11 Temmuz 2013 gününden bu yana ortalama 10 işçi ve 8 arkeologla kazı çalışmaları yürütüldü. Bu zaman zarfında 4.00x4.00 metre ölçülerinde 19 adet sondaj çukuru açıldı ve bu sondajlarda mimari kalıntıların yanı sıra mezarlar ve çok sayıda pişmiş topraktan yapılmış kapkacak ve az sayıda cam ve metal obje gün ışığına çıktı.

Ortaya çıkan yapı kalıntılarının yoğun şekilde tahribata maruz kalmış olması nedeniyle işlevlerini ve plan tiplerini kesin olarak tespit edebilmek şu an için çok güç görünmekle birlikte burada muhtemelen depolama ve yaşam alanı olarak kullanılmış mekanların olduğu söylenebilir. Hatta buradaki mimari unsurların farklı dönemlerde tamirat, değişiklik ve eklemeler yapmak suretiyle tekrar tekrar kullanılmaya devam ettiğini görüyoruz. Öyle ki bazen bir duvarda taşların sökülmesiyle oluşturulmuş küçük bir alanın bazen de bir mekanın içerisinin veya mekanı oluşturan duvarın üzerine mezarlar yerleştirilmiş. Duvarların oldukça zayıf bir işçiliğe sahip olması, hatta kimi zaman yıkılan bölümlerde kerpiç duvar kullanmaları nedeniyle burada yaşayanların çok zengin bir topluluk olmadığını düşünmekteyiz." dedi.

Çıkan pişmiş toprak, cam ve metal buluntuların kayıt altına alındığı laboratuvar çalışmaları hakkında bilgi veren Tekocak, ele geçen seramiklerin, daha çok 2. bin ile 1. bine ait Demir Çağı, Helenistik ve Roma Dönemi uygarlıklarına ait olduğunu, dolayısıyla höyükte çok uzun bir süreçte yerleşimin devam etmiş olabileceğini, ele geçen az sayıdaki seramik örneklerden de bu höyüğün Neolotik Çağa kadar da gidebileceğini düşündüklerini söyledi. Bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları sonucunda burasının Hristiyanlık için son derece büyük öneme sahip olan Derbe Antik kenti olup olmadığı ile ilgili henüz kesin verilere sahip olmadıklarını, bununla ilgili büyük bir titizlik ve sabırla çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Tekocak, burasının Derbe olduğunun kanıtlanması halinde, bölgenin en azından Hristiyanlar için önemli olan bir Antakya veya bir Efes kadar ilgi görebileceğini sözlerine ekledi.

Tekocak, son olarak bugüne kadar var olan ilgi ve destek için başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ederek, bu desteğin artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Kazı alanında yapılan incelemelere Vali Murat Koca'nın yanı sıra Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tekocak, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta ve yetkililer katıldı.

Kazı Başkanı, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tekocak, Derbe'nin Hıristiyanlığın ilk dönem tarihi açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. Yapılan ön çalışmalar sonucunda toprağın yaklaşık 70 santimetre altında olan U şeklinde bir yapıya ulaştıklarını ve Anadolu'da Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde büyük öneme sahip Aziz Paulus'un bir dönem yaşadığı, Hıristiyanlığın doğup, geliştiği önemli merkezlerden biri olduğunu ve oldukça büyük bir alanı kapladığını söyleyen Tekocak, Derbe Höyüğü'nün Hıristiyanlık dönemine ait bir yerleşim yeri olmayıp M.Ö 2 binden itibaren isk'n gördüğünü, fakat muhtemelen Bizans Çağı'ndan sonra bir daha yerleşim görmediğini ifade etti.

Kazı Başkanı Tekocak'ın Derbe Höyüğü hakkında verdiği bilgilerin ardından Vali Murat Koca, beraberindeki heyet ile kazı alanında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi ve çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derbe Höyüğü'ndeki kazılarda ilk bulgulara rastlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN