'Süleymaniye 'nin kimliğidir'

Giriş Tarihi: 2.9.2013 09:58

Valisi Dr. Yusuf Mayda, Gümüşhane'nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesinin şehrin ilk kurulduğu yer olduğunu ve dolayısıyla Gümüşhane'nin kimliği olduğunu söyledi.

Yaptığı açıklamada Süleymaniye'de yapımı planlanan kayak merkezi ile ilgili gelinen son durumu gazetecilerle paylaşan Vali Mayda, bölgenin SİT alanı olmasının süreci uzattığını söyledi.
Gelinen aşamada Koruma İmar Planının tamamlandığını, şuanda Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün kurulunda beklediğini belirten Vali Mayda, 'Neyi bekliyor? Beraber görüşülmesi gereken 1/25.000'lik planı bekliyor. Bu plan bizim kayak merkezimizi ilgilendiriyor. Orada yapılacak tesisler, yapılacak teleferik, telesiyej, kurulması düşünülen otel ve sosyal tesislerdir. Onlarda şuanda Kültür ve Turizm Bakanlığının kurulunda bekliyor. Geçtiğimiz Cuma günü gündeme girmişti ama yönetmelikle ilgili bir tereddüt doğunca bir sonraki Cuma'ya sarktı. Trabzon'a geldiğinde ikisi birden görüşülecek.' dedi.

'BU YIL PLANLAMA BİTECEK, DOZERLER KAYAK MERKEZİNE GİRECEK'
Bu yıl içerisinde kayak merkezinin planlama çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Vali Mayda, kış mevsimine doğru İl Özel İdaresine ait iş makinelerinin kayak merkezinin üst bölgelerinde temizlik yapmak üzere bölgeye gönderileceğini, alanı bu yıl kaymaya hazır getirmek için çaba göstereceklerini söyledi.

Bu noktada gazetecilerden vatandaşların imara açılan bölgelerde yapılaşmasını teşvik ve tavsiye etmelerini isteten Vali Mayda, 'Bir işadamımız o bölgede 5 yıldızlı otel yapacağını söz vermişti. İl dışındaki bazı işadamlarımızın da orada tipi ev yapma taahhütleri vardı. Onları da davet eder, buyurun yapın deriz.' dedi.

SÜLEYMANİYE YOLU YEŞİL YOL KAPSAMINA ALINDI
Süleymaniye Mahallesinin yoluyla ilgili Belediye'nin sürdürdüğü çalışmaların yanında İl Özel İdaresi olarak bu yola asfalt desteği vereceklerini belirten Vali Mayda, bu yolun Doğu Karadeniz Turizm Master Planı çerçevesinde yaylaları birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol kapsamına alındığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süleymaniye Gümüşhane'nin kimliğidir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN