"Adalar Kenti"nde mavi tur keyfi

22 adasıyla "Adalar Kenti" olarak nitelendirilen Ayvalık'ta günde ortalama 5 bin kişi, gezi tekneleriyle ada ve koylara düzenlenen mavi turlara katılıyor.

Giriş Tarihi: 12.9.2013 10:55
"Adalar Kenti" olarak nitelendirilen Kuzey Ege'nin turizm kenti Ayvalık'ta, günde ortalama 5 bin kişi, gezi tekneleriyle mavi tura çıkıyor. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tarihi cami, kilise, manastır, taş ev, koylarının yanı sıra her yıl turist akınına uğrayan Cennet Tepesi, Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü, su altı güzellikleri, gün batımının eşsiz güzelliğinin seyredildiği Şeytan Sofrası, deniz ürünleri, tostu ile Ayvalık, ülkenin en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Bunların yanı sıra 22 adasıyla "Adalar Kenti" olarak nitelendirilen Ayvalık, mavi tur tutkunlarından, keşif meraklılarından büyük ilgi görüyor. Çıplak, Yuvarlak, Kamış, Güneş, Yumurta, Kılavuz, Taşlı, Yelken, Yalnız, Küçük Maden, Maden, Alibey (Cunda), Hasır, Dolap, Kutu, Balık, Kayabaşı, Çiçek, Kız, Poyraz, Tımarhane ve Tavuk adalarının bulunduğu ilçede, 20 gezi teknesi bulunuyor.

200 ile 780 kişilik arasında yolcu kapasitesine sahip bu teknelerle, Cunda dışında yerleşim bulunmayan diğer adalara turlar düzenleniyor. Her tekne, farklı birkaç ada ve koya gidiyor. Bir geziyle bütün adaları gezmek ve koyları görebilmek mümkün olmuyor.

Sabah saatlerinde Ayvalık Kordonu'ndan ayrılan teknelerdeki tatilciler, öğle yemeğinde teknede sınırsız balık, salata ve mevsim meyvesi
yiyor, atığın ulaşmadığı oldukça temiz 3 koyda denize giriyor. Hatta, küçük teknelerle gezinen dondurmacılardan 5 liraya kavunlu dondurma alınabiliyor. Kavunlu dondurma, ada turlarının vazgeçilmezleri arasında gösteriliyor. Teknedeki müzik eşliğinde keyifli bir gün geçiren mavi tur meraklıları, akşam 19.00 sıralarında tekrar ilçeye dönüyor.

Sıcakların halen etkili olduğu Ayvalık'ta tatilin son günlerini geçiren turistlerin, mavi turlara ilgisi devam ediyor. Gezi tekneleri, özellikle hafta sonlarında yüzde 100'e varan dolulukla hareket ediyor.

80 yaşındaki 50 yıllık kaptan Mehmet Şaban Sezen, gezi teknesi turizminin Ayvalık'ta çok yaygın olduğunu belirterek, "Çalıştığım tekne Türkiye'nin en büyüklerinden birisidir. 780 kişi kapasiteye sahip. Yaz sezonunda genellikle teknelerimiz tam dolu olarak tura çıkıyor" dedi.

Denizi çok sevdiği için kaptanlığı bırakamadığını vurgulayan Sezen, şunları kaydetti: "Günde ortalama 5 bin kişi, mavi turla geziyor. Ayda 150 bin kişi ada ve koy turu yapıyor. Ayvalık'ın masmavi sularında, adalara, eşsiz güzellikteki koylara gidiyoruz. Sadece koylarda 15 dakikalığına denize girmek için mavi tura katılanlar bile oluyor. İlçenin açıklarında rüzgar eksik olmaz. Bazen adalara yanaşmakta zorluk çekiyoruz. Yine de tatilcileri, güzellikleri keşfetmeden geri götürmüyoruz."

Sezen, Ayvalık'ta mavi turun yemek dahil kişi başı sadece 25 lira olduğunu ve en az 9 saat sürdüğünü belirterek, geziye katılan yabancı turistlerin
koylara hayran kaldığını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Adalar Kenti"nde mavi tur keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN