Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kavuşuyor

Şanlıurfa Belediyesi Mahmutoğlu Kulesi'ni kent müzesine dönüştürme ihalesini gerçekleştirdi. Yaklaşık 2 bin metrekare alanı bulunan Mahmutoğlu Kulesi'ninin kent müzesine dönüştürmesi için çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 12.9.2013 16:40
Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan Mahmutoğlu Kulesi'nin kent müzesine dönüştürülmesiyle bin yıllık tarihi yapı turizme kazandırılacak.
Karacadağ Kalkınma Ajansı Mahmutoğlu Kulesi'nin Kent Müzesi'ne dönüştürülmesi için mali destek protokolü Mayıs 2013 tarihinde imzalamıştı. Mali destek protokolüne göre Mahmutoğlu Kulesi'nin kent müzesine dönüştürülmesi için mali desteğinin yüzde 75'ni Karacadağ Kalkınma Ajansı geri kalanını da belediye karşılayacak.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli dönemlerde yaşanan afetler ve savaşlardan dolayı büyük zarar gören, yer yer duvar kalıntılarıyla günümüze kadar gelen Urfa Şehir Surları'nın önemli bir bölümünü oluşturan Bey Kapısı'ndaki tarihi Mahmutoğlu Kulesi'nin kent müzesine dönüştürülmesini turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Fakıbaba, kent müzesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, 'Kent Müzesi sadece seyredilen, ziyaret edilen değil, paylaşılan bir müze olacak. Kent Müzesinde Şanlıurfa'yı sadece tarihiyle değil, bugünüyle de sunmak istiyoruz. Kent Müzesinde var olan ve var olacak tüm hikayesiyle, tarihi, coğrafyası, ulaşımı, ekonomisi, sosyal yapısı, siyasi hayatı, sosyal ve kültürel aktiviteleri, ilkleri, anıları, ünlüleri, başarıları, iyi ve kötü günleriyle bir kenti canlandırmak istiyoruz. Kentlilerde Şanlıurfa'nın sahip olduğu değerler konusunda farkındalık oluşturarak, kente aidiyet duygusunu pekiştirmeyi hedefliyoruz. Gurur, mutluluk ve heyecan duyacağımız bu projeye birlikte hayat vermeyi diliyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa Kent Müzesine kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN