Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayanis Kalesi kazılarında çeyrek asır

Urartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü'ne hakim bir tepe üzerinde yaptırılan ve süslemeleriyle dikkati çeken Ayanis Kalesi'ndeki kazı çalışmalarında 25 yıl geride kaldı.

Giriş Tarihi: 14.9.2013 10:27
Urartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü'ne hakim bir tepe üzerinde yaptırılan ve süslemeleriyle dikkati çeken Ayanis Kalesi'ndeki kazı çalışmalarında 25 yıl geride kaldı. Dünya üzerindeki en önemli ve özel Urartu tapınaklarından biri olan Haldi tapınağının bulunduğu Ayanis Kalesi'nde, bu yılki restorasyon ve konservasyon çalışmaları devam ediyor.

Kalede 25 yıl önce kazı çalışmalarını başlatan ve Urartular dönemine ait sayısız eseri envantere kazandıran Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu'nun emekliye ayrılmasının ardından görevi Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Işıklı başkanlığındaki kazı ekibi devraldı.

Doç. Dr. Işıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı öngörüsüyle bu yıl restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ağırlıkta olduğunu belirterek, amaçlarının Ayanis Kalesi'ni koruma altına alarak gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

Çalışmaların bir çok üniversitenin arkeoloji ve restorasyon bölümü öğrencileri ile restoratörlerden oluşan kapsamlı bir ekiple yürütüldüğünü anlatan Işıklı, "Ayanis Kalesi'nde yapılan çalışmaların üzerinden çeyrek asırlık bir zaman geçti. Anadolu'da bu kadar uzun süreli çok az kazı bulunuyor. Bu sene kazıları Van müzesi koordinatörlüğünde birçok üniversiteden ve liseden öğrencilerin, restoratörlerin yer aldığı kapsamlı ekiplerle yürütüyoruz" dedi.

Kaledeki Ayanis Haldi Tapınağı'nın dünya üzerindeki en önemli ve özel Urartu tapınaklarından biri olduğuna dikkati çeken Işıklı, tapınak alanı, surlar ve kapılarda, restorasyon ve onarım çalışmalarının yapılacağını ifade etti. Işıklı, bu yıl Ayanis Kalesi'ne ait kapsamlı bir koruma projesinin koruma kurulunda ön çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirerek, şöyle konuştu:

"Öncelikli amacımız kültürel miras olan Ayanis Kalesi'ndeki kültürel değerleri en iyi şekilde korumak ve gelecek nesillere bırakmaktır. Kültürel
mirasa olan sorumluluğumuzu layıkıyla yerine getirmek istiyoruz. Bu konuda kurumlardan büyük destek ve ilgi görüyoruz. Ayanis'i daha iyi noktalara taşımak hepimizin hedefleri arasında."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayanis Kalesi kazılarında çeyrek asır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN