Hafriyat çalışmalarında Roma dönemine ait lahit bulundu

Giriş Tarihi: 16.9.2013 10:30

, Konyaaltı Hurma Mahallesi'nde gerçekleştirilen hafriyat çalışmalarında Roma dönemine ait lahit açığa çıkarıldı. Yerel sanat ürünü olduğu anlaşılan lahitin, MS 2-3. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre hafriyat çalışması sırasında ortaya çıkarılan lahidin uzunluğu 224, genişliği 115 ve derinliği 72 santimetre. Kireç taşından yekpare blok bir taşın oyulması ile oluşturulan lahidin uzun yüzünün sol tarafında, stilize çelenk içerisinde başı örtülü ve cepheden verilmiş bir kadın büstü bulunuyor.

Orta sahnede sağ eli ile sopa, sol eli ile saban tutan ve önünde bir çift öküz bulunan erkek çiftçi kabartması yer alıyor. Bu yüzün sağ tarafında yine stilize çelenk içerisinde cepheden verilmiş bir erkek büstü var. Diğer uzun yüzü ise kabaca tıraşlanarak boş bırakılmış. Lahdin kısa yüzünde üzerinde rozet bulunan birer kalkan ile birer mızrak betimi yer alıyor. Üzerine oturduğu podyumda ve ön yüzün alt bölümünde yer yer kırıklar bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafriyat çalışmalarında Roma dönemine ait lahit bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN