Bayramda Balkanlar'ın büyüsüne kapılın

Giriş Tarihi: 19.9.2013

Kurban Bayramı'nda 400 yıllık ortak geçmişimiz olan Balkanlar'da görkemli bir tarih, eğlence ve renkli gastronomi kültürünü Jolly Tur'la keşfetmeye ne dersiniz? En özel noktaları keşfedeceğiniz bu gezide Balkanlar'ın havası bir başka

Balkanlar turunda bölgenin barındırdığı kültürel çeşitlilik yanında zengin mirası tanıyıp başka bir dünyaya açılacaksınız. Gezinin ilk durağı olan Sırbistan'ın başkenti Belgrad her köşesinde farklı bir kültürün ayak izine rastlanan, iki nehri kavuşturduğu gibi tarih ve modernliği de birbiriyle buluşturan bir şehir. Bu gözde başkent, ışıl ışıl mağazalarıyla alışverişin keyfini sonuna kadar yaşatabildiği gibi eğlencenin her türlüsünü günün her saatinde sunuyor. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ise bir açık hava müzesi görünümünde, yeşile bürünmüş bir şehir. Bosna yakın tarihte yaşadığı trajedilerin, savaşların yarasını sarmaya çalışsa da savaş sonrası havayı hissetmemek mümkün değil. Fakat şehir onca acıya rağmen toparlandığını anlatmaya çalışıyor. Milyaçya Nehri'nin ikiye böldüğü bu şehirde Osmanlı döneminden kalan çok sayıda tarih ve kültür mirası bulunuyor. Şehirde bulunan önemli tüm gezi noktaları birbirine yürüme mesafesinde. Bu yüzden fazla zorlanmadan bu kent keşfedilebiliyor.

EĞLENCE VE TARİH BİR ARADA

Arnavutluk'un başkenti Tiran hem ülkenin başkenti hem de yerleşim merkezi. Komünist rejimin yıkılmasının ardından Müslümanlar kadar Ortodoks ve Katoliklerin de artması ile çok kültürlü yaşama geçen Tiran'da görülmesi gereken pek çok yapı İskender Meydanı ve çevresinde yer alıyor. Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp Balkanlar'ın yaşayan kültür müzesi. Vardar Nehri'nin geniş vadisinde, yüksekliği iki bin metreyi aşan dağların arasına an şehir bir yakada Arnavut ve Müslümanlara diğer tarafta Ortodoks ve Hıristiyanlara ev sahipliği yapıyor. Osmanlı mimari eserlerine ev sahipliği yapan kent son yıllarda inşa edilen köprüler, heykeller ve süs havuzları ile dikkat çekiyor. Geceleri ise Avrupa'yı aratmayan bir gece hayatı sunuyor. Makedonya'nın doğa harikası Ohrid ise tam bir tatil şehri. Avrupa'nın en derin göllerinden olan Ohrid Gölü şehrin en önemli simgesi. Dünyadaki en berrak suya sahip ilk dört gölden biri de olan Ohrid, çevresinde yer alan çok sayıda kafe ve restoranlar sayesinde her daim hareketli. Turun sonunda bu gölün kenarında içilen bir fincan kahvenin tadına doyum olmuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramda Balkanlar'ın büyüsüne kapılın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN