Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullar açıldı, sahiller yabancı turistlere kaldı

Yerli turistlerin 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlamasıyla turizm merkezlerini terk etmesi, sahilleri yabancı turistlere bıraktı.

Giriş Tarihi: 19.9.2013 12:37 Güncelleme Tarihi: 19.9.2013 12:58
Tatillerini 'de geçiren yerli turistlerin 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlamasıyla turizm merkezlerini terk etmesi, sahilleri yabancı turistlere bıraktı. Turizme sunduğu farklı tatil imkanlarıyla yabancı turistler kadar yerli turistlerin de tercih ettiği Fethiye'de, tatillerini çocuklarıyla geçiren aileler yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla turizm merkezlerini terk etti. Fethiye'nin Ölüdeniz beldesindeki Belcekız sahili yabancı turistlere kaldı. Ağırlıklı olarak İngiliz turistlerin tercih ettiği Fethiye, doğası ve kültürüyle her yaş grubuna hitap eden aktiviteler sunuyor.

Macera tutkunu turistler, bin 900 metrelik Babadağ'dan yamaç paraşütüyle atlayış yapabiliyor, kültür turizmini tercih eden turistler ise düzenlenen safari turlarıyla ilçenin tarihi mekanlarını gezebiliyor.

Türkiye Seyahat Acentelerı Birliği (TÜRSAB) Fethiye Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Salih Taşçı yaptığı açıklamada, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte bölgedeki yerli turistlerde düşüş yaşandığını söyledi.

Özellikle çocuklarıyla birlikte tatil yapan yerli turistlerin tatillerini tamamlayarak geri döndüklerine değinen Taşçı, bunu açık ve net şekilde otellerde, sahilde ve tekne turlarında hissettiklerini ifade etti.


Taşçı, özellikle tekne turlarında yarı yarıya düşüş yaşandığını belirtti. Turizm sezonun başında yaşanan Gezi Parkı eylemleri nedeniyle
turizmcilerin tedirgin bir başlangıç yaptığını anlatan Taşçı, geçen süre zarfında çok yoğun ve güzel bir sezon geçirdiklerini, bölgede yapılan bir çok tatil aktivitelerinde güzel bir yoğunluğun söz konusu olduğunu kaydetti.

Salih Taşçı, yamaç paraşütü, tekne turu, jeep ve ATV safari turları gibi aktivitelerde neredeyse geçen yılın rakamlarını ikiye katladıklarını,
otellerdeki doluluk oranlarının da turizmcileri memnun ettiğini vurguladı.

Son 5 yılın en verimli sezonu
Son 5 yılın en verimli sezonunu geçirdiklerini kaydeden Taşçı, yurt dışında da okulların açılmasıyla birlikte bölgeye gelen tursit profilinde
değişiklik yaşandığını, çocuklu ailelerden ziyade orta yaş ve üzeri emekli kesimin bölgeye tatile geldiğini belirtti.

Taşçı, orta yaş ve üzeri turist profilinin sıcak havadan etkilendiği için sonbahara doğru bölgeye geldiğine dikkati çekerek, "Bu turist profilinin
gelmesiyle birlikte bölgedeki aktivitelerde değişiyor. Deniz ve safari gibi aktif turlarda düşüş yaşanabiliyor. Ama Efes, Pamukkale, Kayaköy, Saklıkent ve Dalyan gibi kültür turizmine hizmet veren turlarda artış yaşanmaya başladı. Daha çok kültür turizmine ağırlık veren turist kesimi yavaş yavaş bölgemize gelmeye başladı" diye konuştu.


VİDEO İÇİN TIKLAYIN!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullar açıldı, sahiller yabancı turistlere kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN