Magarsus'ta Antik tiyatro'nun basamakları gün yüzüne çıktı

Giriş Tarihi: 24.9.2013 16:30

Adana'nın Karataş ilçesindeki 'nde yürütülen kazı çalışmalarda antik tiyatronun basamakları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Vali Hüseyin Avni Coş, Karataş ilçesinin 5 kilometre batısında, Dört Direkler mevkisinde bulunan antik kentte sürdürülen ve 26 Ağustos'ta ilk kazmanın vurulduğu kazı çalışmalarında, kısa sürede sonuç alınmaya başlandığını belirtti.

'ne ait şehir surlarının, karada ve yüksek falezlerde görülebildiğini ifade eden Vali Coş, 'Kazı ve temizlik çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, önemli bir bölümü toprak altında kalan antik tiyatro, Adana ve ülke turizmine kazandırılacak. Kazı çalışmalarına başlanmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, tiyatro basamaklarının ortaya çıkarılması, heyecan verici ve sevindirici bir gelişme" dedi.

Karataş'taki Magarsus Antik Kenti'nin yanı sıra Kozan Anavarza Antik Kenti, Ceyhan Tumlu Kalesi ve Feke Kalesi'nin restorasyon ve çevre temizliği çalışmalarının tamamlanmasıyla Adana'nın tarihi zenginliğinin, geçmişin izlerini tüm ihtişamıyla günümüze taşırken, geleceği de selamlayacağını ifade eden Coş, Adana ve ülke tanıtımına büyük katkı sağlayacak Magarsus Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkartılmasında ilgi ve desteklerini gördükleri Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Magarsus'ta Antik tiyatro'nun basamakları gün yüzüne çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN