Türkiye'nin en iyi haber sitesi

renk cümbüşüne hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 24.9.2013 17:35

Eşsiz peyzajı ile yerli yabancı yüzlerce fotoğraf derneğinin ilgisini çeken ve tur düzenlenen Türkiye'nin en önemli turistlik mekanlarından biri olan renk cümbüşüne hazırlanıyor.

Gelen misafirlerin ulaşım probleminin çözülmesi için başlatılan yol çalışmalarını yerinde inceleyen Bolu Valisi İbrahim Özçimen, " Yedigöller'i dünyanın her yerinden gelecek olan fotoğrafçılara hazırlıyoruz." dedi.

Vali Özçimen'e İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Bolu Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Akay eşlik etti. İncelemenin ardından basın mensuplarına yapılan çalışmalar hakkında birliler veren Vali Özçimen, bugüne kadar toplamda 1 milyon 70 bin lira harcama yapıldığını söyledi. Sanat yapıları, altyapı çalışmaları, istinat duvarlarıyla yolun asfaltlanmaya hazır hale geldiğini söyleyen Vali Özçimen, Orman Bölge Müdürlüğü ile Özel İdare'nin güzel bir işbirliği sergilediğini belirtti. Sanat yapılarına 30 – 36 bin lira, büyük onarımlara 405 bin lira, üst yapıya da 335 bin lira harcama yapıldığını ifade eden Vali Özçimen, 'Bu çalışmalar inşallah ekim ayının ikinci yarısına tamamlanmış olacak.

Asfalt için Orman Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz vardı. Yılbaşında Maliye Bakanımızdan burası için para istemiştim. O da nisanda veririm demişti. Eylül'de geldi yazısı. Geçen cuma günü yazıyı aldık. Ama beklediğimizin üstünde. Tabi biz burayı söylemiştik ama daha sonra yazımızda hem Aladağlar, Sarıalan yolunu hem de Abant - Taşkesti yolunu da söylemiştik. Onlarla birlikte turizm yolları için 10 milyon ödenek ilimize intikal etti. Ben Sayın Bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnsanımızın daha iyi yolda, daha güvenli, daha süratli dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Yedigöller'e ulaşmaları için katkılarına tekrar teşekkür ediyorum. Hizmetimizi tamamladığımızda herkes görmüş olacak. Şu an bile iyileşme var. Asfaltı attığımızda herhalde sanıyorum kenarlara korkulukları da koymamız lazım.' diye konuştu.

HİZMETLERİMİZİ HERKES GÖRECEK
Gelecek yaz asfalt çalışmasının biteceğini söyleyen Bolu Valisi , "Hizmetimizi tamamladığımızda Yedigöller'i herkes görmüş olacak. Ama asfalt attığımızda daha rahat olacak. Asfalta ne zaman başlayacağımız henüz belli değil. Milletin parasını heba etmek istemeyiz. İhale sürecini en azından şimdi bitirmek istiyoruz. Önümüzdeki yaz mevsiminde asfalt şartları oluştuğunda asfaltı atarız" ifadelerini kaydetti.

OTOPARK YAPILACAK

Yedigöller Tabiat Parkı'nın doğallığını korumak için her şeyi düşündüklerini söyleyen Özçimen sözlerini şu şekilde sürdürdü: " 'nın içerisine araç girişi olmayacak. İnsanlarımız önce eşyalarını bırakacaklar, sonra araçlarını otoparka çekecekler. Bunun için birkaç farklı bölgede araç otopark alanı hazırlıyoruz. Bolu girişinde ve Mengen girişinde otoparklarımız olacak."

1965 yılında milli park olarak korumaya alınan 2 bin 19 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Milli Parkı içerisindeki 'Kapankaya Manzara Seyir Yeri'ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri ile fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl isimli göllerin bulunduğu milli park içerisindeki geyik üretme istasyonu da ziyaret edilebiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedigöller Milli Parkı renk cümbüşüne hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN