Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme "Sakız koyunu şenliği" ile şenlenecek

Turizm cenneti Çeşme'yi, 4'ncü Sakız Koyunu Şenliği'nin telaşı sardı. Irkının özelliklerini taşıyan en güzel sakız koyununun da seçileceği şenlik için yetiştiriciler, güzelleri hazırlamaya şimdiden başladı.

Giriş Tarihi: 27.9.2013 09:40
Çeşme Belediyesi'nin bu yıl 4'ncüsünü düzenleyeceği Çeşme Sakız Koyunu Şenliği'nin hazırlıkları erken başladı. Çeşme başta olmak üzere İzmir'in karakteristik bir ırkı olan sakız koyununu korumak ve besiciliğini geliştirmek için düzenlenen şenliğe bu yıl katılımın geçen yıla oranla daha da fazla olması bekleniyor. Şenlik kapsamında geçen yıllarda olduğu bu yıl da ırkının özelliklerini en iyi taşıyan sakız koyunu, koçu ve toklu (gebe kalmamış dişi hayvan) yarışması açıklanılması üzerine, ilçedeki sakız koyunu yetiştiricilerini de tatlı bir telaş sardı.

5 EKİM'DE ŞENLİK VAR
İlçedeki yetiştiriciler, 5 Ekim'de düzenlenecek 4. Çeşme Sakız Koyunu Şenliği kapsamında yapılacak Sakız Koyunu ve Koçu ve Toklusu Yarışması'nda boy gösterecek koyun ve koçları şimdiden seçerek hazırlıklara başladı. Daha önce ödül alan koyun ve koçların katılımına izin verilmeyen yarışmada, yetiştiricilerin büyük bölümü daha önce ödül almış şampiyon koyun ve koçların ırkından gelen hayvanlarla katılacak. Kendi yetiştirdikleri koyun ve koçların ırkının özelliklerini en iyi taşıdığını belirten üreticiler, yarışmada iddialı olduklarını açıkladı.

YETİŞTİRİCİ SAYISI ARTTI
Sakız Koyunu'nun başta Çeşme olmak üzere 'Yarımada'ya has bir ırk olduğunu belirten Başkan Tütüncüoğlu, Çeşme'nin ırkın en iyi korunduğu bölgelerin başında geldiğini söyledi. Geçtiğimiz dönemlerde yok olma ve karışma tehlikesi altında kalan sakız koyunu ırkına dikkat çekmek için düzenlenen Çeşme Sakız Koyunu Şenliği'nin amacına ulaştığını açıklayan Başkan Tütüncüoğlu, yapılan etkinliklerle sakız koyunu adının herkes tarafından duyulduğunu ve yetiştirici sayısının hızla arttığını vurguladı. '5 Ekim'de şenliğe bekliyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme "Sakız koyunu şenliği" ile şenlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN