Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm süreci 'de turizmi olumlu etkiledi

'nin Mazgirt ilçesinde bulunan Bağın Kaplıcalarında çözüm sürecinin de etkisiyle ziyaretçi sayısında artış yaşandığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 28.9.2013 12:49
'nin Mazgirt ilçesinde bulunan Bağın Kaplıcalarında çözüm sürecinin de etkisiyle ziyaretçi sayısında artış yaşandığı bildirildi.İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hüseyin Şimşek, kaplıcalarda düzenlediği basın toplantısında, kaplıcaların Peri Çayı üzerinde, Mazgirt ile Elazığ'ın Karakoçan ilçesinin sınırını çizen bir noktada olduğunu söyledi.

Kaplıcaların, bağlı bulunduğu Bağın köyünün adını aldığını ve Mazgirt Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından kiraya verildiğini anımsatan Şimşek, işletmeci firmanın buranın dokusunu bozmadan, uygun şekilde restorasyon çalışmalarına başladığını aktardı.

Kaplıcaların yörede herkes tarafından bilinen eski bir yapı olduğunu dile getiren Şimşek, "Ancak vatandaşlar burada otel olmadığı için günübirlik
gelip gidiyorlar. Özellikle hafta sonları çok şenleniyor. Bu çözüm sürecinden dolayı insanlar köylerine daha çok gelmeye başladılar. Buralar huzur bulunca, olay, vukuat olmayınca insanlar daha sık gelmeye başladılar. Ayrıca şimdi burada bir otel yapılacak. Otel yapıldıktan sonra burası daha çok şenlenecek, kalabalık olacak. Turizm açısından çok önem arz edecek. Burası hem Elazığ, hem Tunceli'ye hitap edecek" diye konuştu.

Şimşek, birçok noktadan ulaşım sağlanabilen Bağın Kaplıcalarının doğal güzellikleriyle insanları mest ettiğini dile getirerek, suyun sıcaklığının da insan vücudu için uygun olduğunu vurguladı.

Suyun çok bol olması sayesinde havuzların sürekli kendi kendini temizlediğini ve son derece hijyenik olduğunu kaydeden Şimşek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Buranın daha çok gelişmesi lazım. Buranın işletmecisi binaları taş kaplamalarla bölgenin dokusuna uygun bir mimariyle yapmış. Sanırım önümüzdeki yıl burası yataklı olarak da hizmet verecek. Daha önceden yıllık 5-10 bin kişiyse, çözüm süreciyle yıllık 25-30 bin kişi buraya geliyor. Yurt dışında ve yurt içinde yaşayan Tuncelililerin çoğunluğu yazın bu kaplıcayı ziyaret ediyor. Çözüm süreci bunu daha da hızlandırdı. İnsanlar huzur içerisinde, güven içerisinde geliyor. Can güvenlikleriyle ilgili bir kaygı olmadığı zaman da daha bir mutlu oluyorlar, burada yüzleri gülüyor. Bu tabi hepimizi mutlu ediyor. İnşallah daha da canlanacak burası."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm süreci Tunceli'de turizmi olumlu etkiledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN