Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz yaylalarında göç başladı

Uçsuz bucaksız ormanların verdiği bol oksijenli havası, doğal kaynak suları, yemşeyil çayırların arasından geçen akarsularıyla doğa harikası Karadeniz yaylalarına çıkan vatandaşlar, havaların soğumasıyla kent merkezlerine göç etmeye başladı.

Giriş Tarihi: 5.10.2013 12:35
Türkiye genelindeki soğuk ve yağışlı hava, yaylada vatandaşların geçirdiği 5 aylık sürenin sonunun geldiğinin habercisi oldu. Vatandaşlar yaylada yetiştirdikleri sebzeleri topladı, evlerini toparladı, kapılarını kilitleyerek kent merkezine gitti. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri de kentlere göç etmeye başladı. Kimileri hayvanlarını araçlara yükledi, kimileri ise küçükbaş hayvan sürüleriyle 2-3 günlük yolculuğa çıktı.

Yağlıdere ilçesi Kırıkyayla'da yaklaşık 6 aydır kalan Mustafa Kırca, yaylaya çıktığı günden bu yana iyi bir sezon geçirdiklerini söyledi.

Kırca, Kurban Bayramı'ndan sonra yayladan göç etmeyi planladığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Yaylamızda 18 hane var ve göçler dolayısıyla 3 hane kaldı, onlar da yakın zamanda göç edecek. Hafta sonu herkes gidecek, ben tek kalacağım burada. Kurban Bayramı'na kadar bu yaylada tek başıma olacağım. Burada yalnız kalınca tek sıkıntı ayı. Elma ve armut yemek için ayılar buraya geliyorlar. 6 aylık dönemde koyunlarla uğraştık, çayırlarda hayvanlarım için ot biçtim. Burada mantar, çilek, bunlara benzer şeyler topladık. Yaylada güzel günler geçirdik."

Evlerin kapılarına kilit vuruldu

Yayladan göç eden vatandaşlardan Hacer Elevli (67) ise birkaç gün içerisinde göç için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek, "Havalar soğuttu, buralarda kalmak artık bize iyi gelmez. Kimse yok, çoğu göç etti. Mayıs ayında göçmüştük, şimdi bir daha köye gideceğiz. Evimi toparladım, tarlamdaki sebzeleri topladım ve göç için tüm hazırlıkları tamamladım. Burayı çok özleyeceğiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz yaylalarında göç başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN