Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaylalarda renk cümbüşü

Karadeniz Bölgesi, da ayrı bir güzelliğe büründü. Yılboyu yeşil kalan türlerin yanı sıra sonbaharla sararan, kızıllaşan ağaç ve bitki yaprakları ile tabiat adeta renk cümbüşüne döndü.

Giriş Tarihi: 21.10.2013 10:22 Güncelleme Tarihi: 21.10.2013 10:30
Dumanlı ve sisli dağ başları, kendine özgü yağış şekilleri, bitki örtüsü, havası, suyu, termal kaplıcaları ve tarihi ve turistik mekanları ile son yıllarda alternatif turizmin yükselen değerleri arasında olan Doğu Karadeniz, ziyaretçilerine her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. İlkbaharda canlanmaya başlayan tabiatta yaz boyunca yeşilin her tondan en canlı renklerinin gözler önüne serildiği ı, son baharla yeni renklere bürünüyor.

Yılboyu yeşil kalan türlerin yanı sıra la sararan, kızıllaşan ağaç ve bitki yaprakları ile bölgede tabiat adeta renk cümbüşüne dönüyor. Her her yerde olduğu gibi bölgenin en önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı'nın da içerisinde bulunduğu Altındere Vadisi'nin bitki örtüsü de yeni rengine büründü. Tarihi manastırı gezen turistler, bölgenin yeşil, sarı, kırmızı, mor renkleri ile bir tabloyu andıran rengarenk bitki örtüsünü seyrin sevkini de yaşıyor.

SÜMELA'DA BAYRAM YOĞUNLUĞU

Uzun Kurban Bayramı tatilini fırsat bilen il içi ve dışından gelen çok binlerce kişi Sümela Manastırı'nda büyük yoğunluğa neden oldu. Tarihi manastır ve bölgeyi gezmeye gelenlerin oluşturduğu yoğunluktan dolayı, manastır yolunda trafik zaman zaman kitlendi. Yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle Altındere Milli Parkı girişindeki görevliler, araç geçişlerini zaman zaman durdurdu. Bölgeye giriş için bekleyen araçlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Görevliler manastır yolunda trafiğin daha fazla tıkanmaması için dönüş yapan araç durumuna göre yeni araç girişlerine kontrollü olarak giriş izni verdi. Yaşanan yoğun araç trafiği nedeniyle bazı ziyaretçilerin geri döndüğü görüldü. Yetkililer, özellikler bayramın ikinci gününden itibaren her gün binlerce kişinin Sümela Manastırı'nı ziyaret ettiğini, özel araç tercihi nedeniyle de trafikte yoğunluk yaşandığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaylalarda renk cümbüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN