Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane ortaya çıktı

Yerebatan Sarnıcı'ndaki Medusa gizemini korurkan yeni bir efsane ortaya çıktı. Tarihi mekanda şans getirdiğine inanılan mavi balık, yıllar sonra ilk kez objektiflere takıldı. Ziyaretçiler ise dilek tutmak için birbirleriyle yarıştı...

Giriş Tarihi: 23.10.2013 08:59
Dan Brown'un son romanı 'Cehennem'de adı geçen mekanlardan "Yerebatan Sarnıcı" ziyaretçi akınına uğradı. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, soluğu Ayasofya'nın yanındaki Yerebatan Sarnıcı'nda aldı. Yarımada'nın ortasındaki en romantik tarihi mekan, herkesi dış dünyadan kopardı, ürperti ve merak içerisinde ziyaretçileri içine çekti. Medusa başlarının gizemi ise yıllarca çözülemedi. "2 Medusa başı neden orada?" sorusu cevapsız kaldı. Medusa ile ilgili birçok efsane, bu sarnıcı daha da gizemli kıldı. Bir rivayete göre, Roma heykeltraşlık sanatının şaheser örneklerinden Medusa, yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgo'dan biriydi ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahipti. Bu amaçla özel yerleri kötülüklerden koruduğuna inanılırdı. Yunan mitolojisine göre ise Medusa, Zeus'un oğlu Perseus'a olan aşkı sonucu saçları yılan şekline girmişti ve baktığı herkesi taşa çeviriyordu.

'MAVİ'NİN GİZEMİ SARDI
Perseus, Medusa'ya büyü yapıldığını sanarak başını kesmişti, başı düşmana göstererek birçok savaş kazanmıştı. TAKVİM ise Medusa'nın gizemini araştırmak için tarihi mekana gittiğinde farklı bir efsaneyle karşılaştı. TAKVİM'in objektifine yıllardır görülmediği iddia edilen mavi balık takıldı. Onu gören kişilere şans getirdiğine inanılan mavi balık, ziyaretçileri heyecanlandırdı. Herkes, dileklerinin gerçekleşmesi için suya para attı. Gözler ise tarihçilere çevrildi. Araştırmacılar, mavi balık efsanesinin gerçek olup olmadığını değerlendirdi.

UZMANLAR KONUŞTU
Doç. Dr. S. Faruk Göncüoğlu
Mavi balığın şans getirdiği inancı tamamen gerçek dışıdır. Tarihin çeşitli dönemlerinde halk arasında bu tür efsaneler günümüze kadar gelmiştir. Ancak tarihi araştıran gerçek bilim insanları, bu tür söylentilere itibar etmez.

Araştırmacı Sedat Varolgil
Bu tür efsaneler halkı psikolojik olarak rahatlatır. Ancak bilimsel hiçbir dayanağı yoktur. Mitolojik hikayeler tarihi mekanlara olan ilgiyi artırır. Ayrıca tarihi zenginliklerin korunmasına ön ayak olur. Bilim ne derse desin insanlar efsanelere itibar ederler.

Yerebatan'ın kimlik kartı
Yeri:
İstanbul Sultanahmet
Yapılışı: MS 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırıldı.
Amacı: Şehrin su ihtiyacını karşılamak
Uzunluğu: 138 metre
Genişliği: 64.6 metre
Sütun sayısı: 336 mermer sütun

Mevlüt Yüksel/Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN