Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler topluyor

Manavgat'a tatile gelen ler, alternatif turizm kapsamında önlük takarak tarlalarında çalışıyor.Oymapınar bölgesindeki turlara yılda yaklaşık 4-5 bin turist katılıyor.

Giriş Tarihi: 23.10.2013 17:08
Manavgat ilçesinde yabancı ler,düzenlenen alternatif turlar kapsamında tarlalarında çalışıyor.Manavgat'ta sabah saatlerinde otellerinden alınan turistler, önce Oymapınar bölgesinde düzenlenen çeşitli aktivitelere katılıyor. Daha sonra Değirmenli köyüne gelen turistlere rehberler eşliğinde pamuğun ekiminden hasadına kadar nelerin yapıldığı anlatılıyor. Rehberler, pamuğun nasıl toplanması gerektiği konusunda da turistleri bilgilendiriyor.

Yabancı tatilcilerden isteyenler, tarlaya girerek pamuk toplayabiliyor. Toplanan pamuklar çuvallarda toplanıyor. Pamuk toplama işlemi yarım ile 2 saat arasında sürüyor. Turistler daha sonra Manavgat Baraj Gölü kıyısındaki restoranda yemek yiyor.

Rehber Ejder Zeren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alternatif turizm kapsamında sundukları pamuk turunun turistlerden ilgi gördüğünü söyledi. Bazı turistlerin hayatlarında ilk kez pamuk tarlası gördüğüne değinen Zeren, yabancı tatilcilerin pamuk toplamayı ilginç bulduğunu ifade etti.

Zeren, şöyle konuştu:
"Buraya getirdiğimiz turistlere pamuk toplama işinin nasıl yapıldığını ve Türkiye'deki büyük aile kavramı hakkında bilgiler verdik. Pamuk toplayan ve bu işi yapan insanların nasıl para kazandığını anlattık. Pamuk toplamayı turistler de ilk defa yaşamış oldu. Turlarımıza bazen engelli turistlerimiz de katılıyor. Bu tür turlar engelli turistler için çok faydalı oluyor. Onlar için de iyi bir aktivite oluyor. Müşterilerimiz doğal ortamda olduğu için bu turu çok beğeniyor."

Pamuk turuna katılan Alman Sandra Balaus, hayatında ilk kez pamuk topladığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Pamuk turu 30-35 avro
Pamuk turunu düzenleyen Mustafa Öztürk ise Oymapınar bölgesinde cip ve eşek safari, balık tutma turu, tekne turu gibi değişik aktiviteler
düzenlediklerini anlattı. Pamuk turunun da bunlardan biri olduğuna değinen Öztürk, pamuk turlarına her yıl yaklaşık 4-5 bin kişinin katıldığını ifade etti.

Öztürk, pamuk toplama turunun çeşitli aktiviteler ile kişi başı 30-35 avro civarında olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistler pamuk topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN