Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yeniden doğuyor

'un önemli tarihi kapılarından 'da çalışmalar hızla sürüyor.

Giriş Tarihi: 31.10.2013 14:36
Restorasyon, çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışması devam eden 'nın 1 ay sonra tamamlanacağını belirten Ali Korkut, 'Bir tarihi eserimizi daha kaderiyle baş başa bırakmamanın mutluluğunu yaşıyorum. Tarihi bir kapımızı restore ediyoruz, çevresini düzenliyoruz ve insanla buluşturacağız' dedi.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut'un tarihi eserlere olan düşkünlüğü bir tarihi eserin daha insanla buluşmasını sağlıyor. 'un tarihi kapılarından en önemlisi olarak gösterilen, 1877 tarihinde yapılan İstanbul Kapı Ali Korkut'un çabasıyla kaderine terk edilmekten kurtuldu. Tarihi kapı ile ilgili proje hazırlayan Ali Korkut, 'Tarihi eser uzmanı olarak her eserin biran önce insanla kucaklaşmasını istiyorum' dedi.

Fosfor Mustafa Paşa tarafından güvenlik amacıyla yaptırılan İstanbul Kapı, tinercilerin, ayyaşların ve başı bozukların mekanı konumundaydı. 2 ay önce proje uygulamasına başlanan İstanbul Kapı'da restorasyon ve çevre düzenlemesi birlikte yürüyor. Taşlar özel yöntemlerle temizleniyor, Kapı iç mekanları andazit ve granit taşlarla döşeniyor. Çevre düzenlemesi ise ayrı koldan ilerliyor.

Ali Korkut, tarihi eserlerin Erzurum'un gelecek İpek Yolu hüviyetinde olduğunu kaydederek 'Her bir tarihi eser Erzurum'un İpek Yolu'dur. Kültür şehri Erzurum, bu değerlerini yeniden konumlandırarak ekonomik yükselişini elde edecektir. Bunun için bütün tarihi eserlerin çevresinin açılması gerekmektedir. İyi bir tanıtım ve doğru konseptle hem tarihi değerlerimizi geleceğe taşıyıp, aynı zamanda ekonominin dönen dişlileri konumuna getirebiliriz.

Bu bağlamda İstanbul Kapı Projesini tamamlamak üzereyiz. Herkesi buradaki değişimi görmeye çağırıyorum. 300'ün üzerinde tarihi eseri olan bir şehrin bugün çok farklı noktalarda olması gerekiyordu. Ama inşallah yeni projeler ve çalışmalarla tarihimize sahip çıkacağız, onları kaderine bırakmayacağız. Zamanın tahribatını önlediğimiz gibi insanımıza aş ve iş imkanı sağlayacağız' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Kapı yeniden doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN