Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e fazla THY seferi istemediler

Yunanistan Sivil Havacılık Kurumu, THY'nin 'e düzenlediği haftalık sefer sayısını iki katına çıkarma talebini kabul etmedi.

Giriş Tarihi: 31.10.2013 17:42
Yunanistan Sivil Havacılık Kurumu (YPA), Türk Hava Yolları'nın (THY) 'e düzenlediği sefer sayısını artırma talebini geri çevirdi.YPA yetkilileri, Yunan basınına yaptıkları açıklamada, THY'nin haftada 7 olan sefer sayısını 14 çıkarma teklifinin, "haftada en çok 31 uçak seferi düzenlenmesini öngören devletlerarası anlaşma nedeniyle" kabul edilmediğini söyledi.

THY'nin Yunanistan'a (Atina, Selanik, Girit) düzenlediği sefer sayısının anlaşmaların üzerinde olduğunu ifade eden yetkililer, Türkiye'den Yunanistan'a haftada düzenlenen 41 sefere karşılık Yunanistan'dan Türkiye'ye sadece 20 sefer düzenlediğini kaydetti.

THY, İstanbul-Selanik arasında gittikçe artan yolcu talebini karşılayabilmek için haftada 7 olan mevcut sefer sayısının 14'e çıkarılmasını
talep etmişti.


Selanikli turizmcilerden karara tepki
THY'nin Selanik'e düzenlediği sefer sayısını artırma talebinin YPA tarafından reddedilmesi, başta Selanik Belediyesi olmak üzere kentteki turizmciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Selanik Belediyesi'nden yapılan açıklamada, YPA'nın kararının, daha önceki Devlet Demiryolları TRAİNOSE'nin Selanik-İstanbul seferlerini durdurma kararıyla birlikte Selanik'i doğudan gelen turist akımından tamamen kopardığı belirtildi.

Selanik bölgesinin, THY'nin de katkılarıyla son zamanlarda büyük artış kaydeden Türk turistlerden önemli kazanımlar elde ettiği belirtilen açıklamada, YPA'nın kararının "Selanik'i doğal ziyaretçilerinden ve ülke için kritik bir dönemde milyonlarca gelirden yoksun bıraktığı" ifade edildi. Belediye yönetiminin, kentteki turizm sektörüyle birlikte bu kararın değişmesi için mücadele vereceği belirtildi.

Selanik Otelciler Birliği verilerine göre, 2010 yılında 25 bin olan kentte konaklayan Türk turist sayısı 2012'de 49 bine çıktı. 2013 yılı sonunda ise
bu sayının 75 bini geçmesi bekleniyor.

THY, Mayıs 2011'de haftada 4 olarak başlattığı İstanbul-Selanik seferlerini, yolcu sayısının bir yıl içerisinde yüzde 100'e varan oranda artması
dolayısıyla haftada karşılıklı 7 sefere çıkarmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selanik'e fazla THY seferi istemediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN