, sağlık turizminin merkezi olmayı hedefliyor

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından, 'un Doğu'nun ilk sağlık turizminin merkezi olması için sağlık hizmetlerini anlatan 5 dilde dergi hazırlandı.

Giriş Tarihi: 1.11.2013 10:33
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, sağlık turizminin gelişmesi için beş dilde dergi hazırladıklarını belirterek, "Sağlık turizminin merkezi olma yolunda önemli mesafe aldık. Çalışmalarımız Doğu'da ilk oldu. Özellikle son dönemde Azerbaycan ve Nahçivan'dan hastalarımız sık gelmeye başladı" dedi.

Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında faaliyete giren Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin beklenenin üzerinde ilgi gördüğünü belirterek, 6 yıldır güzel bir sağlık hizmeti verdiklerini söyledi.

Bunun, hastanenin oldukça iyi kurgulandığını gösterdiğini anlatan Erdoğan, "Milyonlarca insanın kullandığı bir yerden bahsediyoruz. Geçen yıl bir
milyon 360 bin kişi sadece poliklinik hizmeti almış. Yaklaşık 50 bin insan yatmış, 30 bin insan ameliyat olmuş. Böyle olduğu için de bu kadar çok kullanılan bir yerde küçük arızaların olması çok beklenen bir şey. Ama çok şükür ki bunun hiçbiri bizim genel gidişatımızı hiç bozmadı" diye konuştu.

Bölgesel hizmet verdiklerini ve gelen her dört hastadan birinin il dışından olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:"Öncelikle Ağrı'dan çok hastamız geliyor. Iğdır, Kars, Ardahan'dan da yoğun hasta geliyor. Ama bunun dışında özellikle son dönemde yurt dışından hastalarımız geliyor. Dolayısıyla onlarla ilgili çalışmalarımızı artırdık. Bu hastalarımız için görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız oldukça iyiler. Onlar ciddi
anlamda iş görüyorlar. Azerbaycan'dan yoğun talep var."

Erzurum'u tanıtan fuar organizasyonlarının olduğunu anlatan Erdoğan, "Yurt dışında insanların şaşırdıkları kısım şu; özel hastaneler sağlık turizmi için elbette çaba gösteriyorlar ve ciddi gelirler elde ediyorlar. Ama devlete ait bir kurumun böyle bir çabası çok ilginç geliyor hem de güven veriyor. Çünkü siz devlete ait bir kurumsunuz ve fiyatlarınız belli. Bütün ameliyatların minumum ve maksimum değerleri belli. Ama aynı şeyi bir özel hastane için söyleyemiyorsunuz. Onun için çabalarımız da gayet iyi oluyor" dedi.

"Beş dilde dergi çıkarıyoruz"

Sağlık turizminin gelişmesi için beş dilde dergi hazırladıklarını anlatan Erdoğan, "Azerice, İngilizce ve Türkçe dillerinde dergi çıkardık. Rusça
ve Farsça dillerinde de dergiler hazırladık. Toplam beş dilde, sağlık turizmi için dergi çıkarıyoruz. Bunlar çok güzel çalışmalar çok da güzel emekler. Sağlık turizmi açısından önem arz ediyor. Birinci sınıf işler çıktı buradan. Benzer mantıkta kurguladığımız broşürler var. Bizim hekimlerimizin hemen tamamı yer alıyor" diye konuştu.

Erdoğan, "Sağlık turizminin merkezi olma yolunda önemli mesafe aldık. Doğu'da ilk olacak. Sağlık turizmi açısından ilk halka illerden birisi değiliz
ama bölgemizde ilk. Turizm bölgelerinin aynı zamanda sağlık turizmi olması planlanıyor. Bizimki çok özel bir çaba, güzel bir uygulama. Geldiğimiz nokta da hiç fena değil. Nasıl yaptığımızı bizden soruyorlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:
"Turist, tıbbi gerekçeyle sağlık amaçlı gelmişse sağlık turizmi, burada rahatsızlanmışsa turistin sağlığı diyoruz. Örneğin büyükşehirlerde, sağlık
imkanı, elternatif çok fazla. Ancak Erzurum'da sağlık kuruluşlarına kolay ulaşım, kolay erişim var. Biz de sağlık turizminin gelişmesi için yoğun şekilde çalışıyoruz. İyi bir ekibimiz var. Yabancı hastalar birimimiz de oldukça iyi. Tercümanlarımız çok yetenekli. Bizim kendi basın ve iletişim birimimiz müthiş destek veriyor. Basından sorumlu Emrah İspirli'ye teşekkür ediyorum, hepsi onların emekleri. Baskıdan dizgiye kadar. Onun için profesyonel bir çalışma oldu. Çok kısa sürede çalışmalar bitti ve beş dilde dergi çıkarıldı."

- "Iraklı heyet, sağlık hizmetine hayran kaldı"
Erzurum'a gezi amaçlı gelen Irak heyetinin sağlık hizmetlerine hayren kaldığını belirten Erdoğan, "Heyet, aşkınlıklarını gizlemedi. Onlar hala çok
gerideler. Ama imkanları çok iyi, petrolleri var. Dolayısıyla bizi çok kısa sürede sollayabilecekleri muhakkak. Ama bir taraftan hoşuma giden şey orada bu tür büyük yatırımların hepsinin Türk firmalar tarafından yapılıyor olmasıdır. Ülkeye dönüşü açısından çok önemli" dedi.

Heyetin, kentteki sağlık kurumlarına hayran kaldığının altını çizen Erdoğan, "Oradaki insanlar ne kadar refah seviyesine erişirse, güney sınırımız da o kadar güvenli olur' diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum, sağlık turizminin merkezi olmayı hedefliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN