Türkiye'nin en iyi haber sitesi

vadileri kamerayla izlenecek

bölgesindeki büyük vadiler, uygulanacak projeyle güvenlik birimleri tarafından 24 saat kameralarla takip edilecek.

Giriş Tarihi: 5.11.2013 17:46
Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, bölgesindeki vadilerin, ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin güvenliğini sağlamak ve kaçak yapılaşmaların önüne geçmek için 24 saat güvenlik kameraları ile izleneceğini söyledi.

Ceylan, yaptığı açıklamada Kapadokya bölgesinin Türkiye turizminin önemli merkezlerinden biri olduğunu, yıl içerisinde bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının 2,5 milyonu bulduğunu ifade etti.

Bölge turizminin önemli ayaklarından vadilerde turizmi olumsuz etkileyebilecek olayların yaşanmaması için güvenlik birimlerince alınan
tedbirlerin yanı sıra yeni bazı yeni önlemlerin de uygulamaya konulacağını vurgulayan Ceylan, "Bu kapsamda başta güvenlik birimlerimiz olmak üzere ilimizde bulunan konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ile toplantı yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda vadilerin giriş ve çıkış noktalarına hakim yerlerde güvenlik kameraları kurulması ve yine uygun olan yerlerde giriş kontrol üniteleri oluşturulması amacıyla bir proje hazırlanması kararlaştırıldı" diye konuştu.

Ceylan, söz konusu projenin Nevşehir İl Özel İdaresince hazırlandığını ve ödenek temin edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulduğunu
belirterek, proje çerçevesinde yapılacak uygulamalarda doğal ve kültürel yapıya zarar verilmemesi ve görüntü kirliliği oluşturulmaması için özen gösterileceğini kaydetti.

Kapadokya'nın en çok ziyaret edilen bölgesinde bulunan Güvercinlik, Bağlıdere, Cevizlibağ, Karakemer, Meskendir, Güllüdere, Zemi, Kızılçukur ve Çat vadilerinin yerli ve yabancı turistler tarafından güvenli bir şekilde gezilebilmesi için çalıştıklarını anlatan Ceylan, şöyle devam etti:

"Bu vadileri turistler yürüyerek, bisiklet ve atlı turlarla gezmekteler. Projenin temel hedefi, vadilerin güvenliğini daha iyi sağlamak ve Kapadokya bölgesinde yapılabilecek izinsiz uygulamaların veya kaçak yapılaşmaların önüne geçmek. Kurulacak sistem sayesinde vadileri gören belirli
noktalara konulacak kameralarla giriş ve çıkışlar kontrol altında olacak.Sistemin devreye girmesiyle tüm kameralardan alınan görüntüler bir merkezde toplanacak ve bu görüntüler jandarma başta olmak üzere yetkili kurumlar tarafından internet ortamında izlenerek, meydana gelebilecek olaylara karşı gerekli tedbirler alınacak. Vadi girişlerine düşünülen kontrol üniteleri ise 7 noktada oluşturulacak. Ayrıca olası suçların faillerinin yakalanması konusunda da bu görüntüler önemli katkı sağlayacak."

Ceylan, hazırlanan projenin uygulanmasına Kültür ve Turizm Bakanlığından ödenek gelmesinden sonra başlanacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya vadileri kamerayla izlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN