Arap lerin yeni gözdesi 'Doğu Karadeniz'

Giriş Tarihi: 7.11.2013 14:20

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Uzmanı Fikri Akkaya: 'Türk dizilerinin ziyaret merakı uyandırması yine Arap lerin Türkiye'yi tercih etmesindeki en etkili sebeplerdendir'

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Uzmanı Fikri Akkaya, Arap lerin son yıllarda Türkiye'ye yoğun bir şekilde geldiğini söyledi.
Türkiye'de İstanbul, Bursa, Yalova ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Arap turistlerin yoğun bir şekilde olduğunu belirten Akkaya, 'Türkiye Arap turistlere yabancı bir ülke olmamasına rağmen özellikle son yıllardaki yoğunluk dikkat çekmektedir. Başta İstanbul olmak üzere turistler Türkiye'nin Bursa, Yalova ve Doğu Karadeniz gibi hemen her bölgesinde görmek mümkün. Arap coğrafyasından Türkiye'ye olan bu ilginin sebebi için birçok neden sıralanabilir. Ancak, bu ilginin ne oranda daha ne kadar süreceği bir bakıma sürdürülebilirlik denebilir ve ülkemizin özellikle İstanbul dışı alternatiflerin ne tür ve hangi kalitede turizm konsept ve kalitesi sunabileceği merak konusudur' dedi.

Arap turistlerin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde başta turizm, alışveriş, mülk alımları ve konaklama yatırımı talepleri gibi konularda sıkça gündeme geldiklerini dile getiren Akkaya, 'Arap turistlerin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde başta turizm talepleri olmak üzere alışveriş, mülk alımları, konaklama yatırımı talepleri gibi konularda sıkça gündeme gelmişlerdir. Onlar artık, çarşıda, sokakta Ayder'de, Uzungöl'de görmek sıradan gale gelmiştir. Bu ilginin sebeplerine dair kapsamlı bir araştırma bulunmamasına rağmen bu güne dek gündeme gelen konu, görüş ve taleplerden derlenmiş genel bir Arap turizmi çerçevesi çizilebilir.

Bazı verilere göre geçtiğimiz yıl Türkiye'yi yaklaşık 4 milyon Arap turist ziyaret etmiştir. Son on yıldaki artış yaklaşık 6 kat olmuştur. Geleneksel deniz turizminden farklı bir model talep etmeleri, ülkemizde mevsimselliğe olan bağımlılığı bu bakımda azaltmıştır. Turistler en çok Suriye, Irak, Suudi Arabistan ve Ürdün'den gelmektedir. Ülkemizde en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında İstanbul, Bursa, Yalova, Trabzon ve Marmaris gelmektedir. Buraları tercih etmelerindeki sebepler başta doğal güzellikleri görme isteği, alışveriş yapma ve Osmanlı mirasını ziyaret etme olarak belirtilmektedir. Son yıllarda ise kaplıca ve termal turizme olan talep ise yadsınamaz gelişme göstermiştir. Buralardaki en önemli faktörlerin ise Türk dizilerinin, TRT Arapça kanalının ve Türkiye'deki kurumları ile özel sektörün tanıtım atağı ile yakınlaşan ilişkiler olduğuna dikkat çekilmektedir' ifadelerini kullandı.

DOĞU KARADENİZ'İ TERCİH EDENLERİN YÜZDE 20'Sİ YABANCI TURİSTLER

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni ziyaret eden turistlerin yaklaşık yüzde 20'sini yabancı turistlerin oluşturduğunu kaydeden Akkaya, 'Yabancı turistler arasında ise son dönemde özellikle Arap turistlerin başı çektiği görüşür. Her yıl yüzde 30 oranında artan Arap turist sayısının bu yıl 100 bine ulaşması beklenmektedir. Bu konudaki en önemli gelişme bu sezon Suudi Arabistan'dan başlatılan direkt tarifesiz uçak seferleridir. Yetkililere göre uçuş ve uçuş noktası sayıları daha da artacaktır.

Bu yıl için hedeflenen uçuş sayısının ise 12 olduğu belirtilmektedir. Yerli bir havayolu şirketinin ise sezon boyunca doğrudan uçuş başlatmak için girişimlerde bulunduğu öğrenilmektedir. Tarifesiz seferlerin dışında yerli havayolu şirketlerinin yurtdışı temsilcilikleri yetkilileri verilerine göre bu yıl bir önceki yıla göre İstanbul aktarmalı Trabzon uçuşlarında yüzde 80 artış yaşanmıştır. Bölge yetkili kurumlarına yapılan başvurulara göre Doğu Karadeniz'e yönelik birkaç beş yıldızlı otel yatırımı için girişimlerde bulunulmuştur. Bunlar arasında en önemlisi Dubai ve Suudi Arabistan sermayeli şirketlerden gelen otel ve tesis yatırımı girişimleridir.

Bunun dışında konut alımı da oldukça gündemdedir. Yetkililerin verdikleri bilgilere göre yabancıya konut satışının başlamasının ardından Araplar Trabzon'da 120 milyon dolar değerinde 400 adet konut satın almış bulunmaktadırlar. Turist sayısının artışında tanıtım faaliyetlerinin önemi büyüktür. Son dönemde merkezi kamu kurum ve kuruluşları ile turizm firmalarının yanı sıra bölge kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri faaliyetlerin etkili olduğu görülmektedir. Arap ülkelerinde fuarlara katılım ve işbirliği ziyaretleri, Arap ülkeleri büyükelçiliklerinin ağırlanması, Arap gazetecilerin Bölge gezisi tanıtımı, Arap ülkelerinde yüksek tirajlı yayınlarda Doğu Karadeniz'in tanıtılması bunlardan bazılarıdır' şeklinde konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap turistlerin yeni gözdesi 'Doğu Karadeniz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN