Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ziyaretçi rekoruna koşuyor

Giriş Tarihi: 7.11.2013 12:02

Bu yılın 10 aylık diliminde 2 milyon 386 bin turistin ziyaret ettiği bölgesinin yıl sonunda geçen sene 2,5 milyon olan ziyaretçi rekorunu kırması bekleniyo.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden bölgesini bu yılın 10 ayında 2 milyon 386 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezleri, bu yılın 10 aylık bölümünde 2 milyon 386 bin 120 yerli
ve yabancı turist gezdi.

Geçen yılın aynı döneminde ise bölgeyi 2 milyon 327 bin 744 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.Bölgede yılın 10 ayında en çok ziyaret edilen yerler arasında Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Derinkuyu Yeraltı Şehri ilk sıralarda yer aldı.

Kapadokya bölgesinde Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Açıksaray ve Mustafapaşa Ören Yeri, Nevşehir, Ürgüp, Hacıbektaş Veli Müzesi ile Çavuşin, Gülşehir St. Jean, Mustafapaşa Constantin-Eleni, Karanlık, Tokalı ve El Nazar kiliseleri, Özkonak, Tatların, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık bulunuyor.

Müze ve ören yerlerinden yılda ortalama 10 milyon lira gelir elde edilen Kapadokya'da yıl sonuna kadar hem elde edilen gelirin artması hem de
turist sayısının 3 milyona yaklaşması ve 2012 yılına ait ziyaretçi rekorunun kırılması bekleniyor. Bölgeyi, 2012 yılında 2 milyon 572 bin 816 turist ziyaret etmişti.

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Genel Sekreteri Nazif Demir, Kapadokya'yı ziyaret eden turist sayısının her geçen yıl arttığını
söyledi.Geçen sene ziyaretçi sayısında 2,5 milyon sınırının aşıldığını belirten Demir, bu yıl 3 milyon olmasa da yıl sonunda 2 milyon 800 rakamına ulaşılacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Özellikle bu yıl turist sayısındaki artışta Ramazan ve Kurban Bayramı tatillerinin uzun olmasının da etkili olduğunu belirten Demir, Kapadokya'nın
potansiyelinin daha fazla olduğunu, yapılacak bir kaç girişimle kolaylıkla 3 milyon ziyaretçiye ulaşılabileceğini ifade etti.

Kapadokya Havalimanı'nın yurt dışından direk uçuşlara açılması ve yurt içi uçak seferlerinin artırılmasının en büyük beklentileri olduğunu dile getiren Demir, "Bizim turizmciler olarak en büyük problemimiz yabancı turistlerin hava yolu ile İstanbul aktarmalı gelmek zorunda kalmaları. Bu nedenle mevcut turist sayısı Kapadokya bölgesinin gerçek potansiyelini yansıtmıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya ziyaretçi rekoruna koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN