Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmi 12 aya yayacak lar kapılarını açtı

Giriş Tarihi: 14.11.2013 16:46

Türkiye'nin sağlık turizmi ve alternatif turizm alanındaki tek ı kapılarını açtı. 5. Uluslararası Sağlık Turizmi Fuarı Anfaş ile Doğa, Macera, Spor ve Alternatif Turizm Fuarı Anfaş Atex turizmin 12 aya yayılması çalışmalarına katkı sağlayacak.

Antalya cılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) tarafından eş zamanlı düzenlenen ve Atex fuarlarının açılışında düzenlenen törende konuşan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, 'Günümüzde turizm, uluslar arası planda rekabet edebilmek ve gelirlerini artırmak için hem turizm dallarını çeşitlendirmek hem de 12 aya yayabilmek isteğindedir. Organizasyonumuz işte bu talebe hizmet etmektedir.' dedi. ANFAŞ'ın Türk turizmine yeni bir ışık sağlamaya çalıştığını vurgulayan Çalık, en büyük amaçlarının; sağlık, medikal, doğa, macera, spor ve alternatif turizmi geliştirmek, Türk firmalarına yurt dışında yeni pazarları tanıtmak ve yeni müşteriler bulmalarının sağlamak olduğunu ifade etti.

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, her iki fuarın konusunun da Antalya'yı bire bir ilgilendirdiğini belirterek, Antalya'nın turizm potansiyeli çok yüksek bir il olduğunu söyledi. Dünyada en çok ziyaret edilen 3 büyük destinasyondan biri olan Antalya'da turizmi 12 aya yaymayı hedeflediklerini ifade eden Öztürk, 'Fuarlar Antalya için bir çıkışa neden olur.' temennisinde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da dünya üzerinde seyahat eden 100 turistten birini ağırlayan Antalya'da yaz sezonuna sıkışan turizmin 12 aya yayılması gerektiğinin altını çizdi. Akaydın, her iki fuarı da bunu için önemsediğini ifade etti.

43 MİLYON İNSAN SAĞLIK İÇİN SEYAHAT EDİYOR

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak, dünyada sağlık için seyahat eden 43,5 milyon insanın 40 milyar dolarlık hacmiyle önemli bir alternatif turizm alanı oluşturduğu bilgisini verdi. 2020'de bu rakamların 100 milyon seyahatçiye ve 1 trilyon dolarlık hacme ulaşmasının beklendiğini belirten Çakmak, Türkiye'nin ise son 10 yılda sağlık turizmi alanında önemli adımlar attığını söyledi. Çakmak, bu alandan 4,2 milyar dolar gelir elde eden Türkiye'nin 617 bin sağlık turizmi seyahatçisine hizmet ettiği bilgisini paylaşarak, 2023 hedefinin 2 milyon sağlık turisti ile 20 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu kaydetti.

FUARA KİMLER KATILIYOR

Fuarlara; Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya Federasyonu, Katar, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İsveç, İsviçre, Suudi Arabistan'dan 200 bireysel başvurunun yanı sıra Türkiye ve 30 ülkeden seyahat acenteleri, tur operatörleri, hastane, sağlık hizmet sağlayıcıları, birlik, dernek, vakıf, sağlık ve alternatif turizm temsilcileri, doktorlar, sigorta şirketleri, asistan firmaları, sağlık, spor, macera ve doğa turizmi ile ilgili acenteler, klinik sahipleri, federasyon yetkilileri katılıyor.Ödüllü sinema ve belgesel gösterilmelerinin yer alacağı fuarlar kapsamında bu yıl üçüncü sezonunda olan V1 Challenge'ta sezonun son yarışı da yapılacak, çeşitli konferanslar, sergiler düzenlenecek. Katılımcı firmalar arasında 4 bin iş görüşmesinin yapılması beklenen fuarlar üç gün açık kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmi 12 aya yayacak fuarlar kapılarını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN