Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'nın iki incisi: Barselona & Madrid

İspanya'nın iki incisi Madrid ve Barselona tarihi, coşkulu insanları ve eşsiz güzellikleriyle baş döndürüyor. Birbirinden büyüleyici bu şehirlerde Madrid'in asaletine hayran kalırken Barselona'da flamenko danslarıyla coşacaksınız

Giriş Tarihi: 20.11.2013
İspanya'nın en ateşli idealistlerinin yaşadığı söylenen Katalonya özerk bölgesinin başkenti Barselona... 9'uncu yüzyılda Katalan bir asilzade aile tarafından kurulan şehir Akdeniz kentlerinin bütün özelliklerini bir arada toplayan bir kompozisyon hissi uyandırıyor. Şehirdeki en önemli mimari yapı Unesco Dünya Mirası Listesi'nde 8 eseri bulunan ünlü mimar Gaudi'nin bitirmeye ömrünün yetmediği eseri Sagrada Familia Kilisesi. Yapımına 1882'de başlanan kilise, Gaudi'nin ölümüyle yarım kalmış. Halk arasında "bitmeyen kilise" olarak da bilinen Familia'nın inşaatı hâlâ devam ediyor. Barselona'da gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında ise yine bir Gaudi eseri olan Park Guell geliyor. Gaudi tarafından Guell ailesinin soyluluk göstergesi olarak 1900 ile 1914 arasında yapılan bu parkta gezerken ünlü mimarın zekâsına hayran olacaksınız.

RESSAMLAR ŞEHRİ
Barselona ünlü ressamlar Picasso ve Salvador Dali'ye de ev sahipliği yapmış bir şehir. 1895-1900 arasında yaşayan Barselona'da Picasso, "mavi dönemim" dediği ürünlerini burada yaratmış. Bugün Picasso'nun 2 bin 500'den fazla eserini Museo Picasso'da görmek mümkün. Sürrealizm akımının en büyük isimlerinden biri olan Salvador Dali'nin eserlerinin sergilendiği Dali Müzesi'ni özellikle görmenizi tavsiye ederiz. Sabahlara kadar süren gece hayatı da bu Akdeniz şehrinde aklınızda kalacak detaylardan biri. Çok sayıda gece kulübünün yer aldığı Barselona'da, ateşli flamenko danslarıyla süslenmiş şovlar, tatilinize ayrı bir tat katıyor.

ASİL KENT MADRİD
İspanya'nın vakur, bir o kadar da asil şehri Madrid, Segovia Katedrali, Roma su kemerleri, Disneyland logosundaki kale ve kulelerin ilham kaynağı olan Alcazar Sarayı ve Yahudi mahalleleriyle kendine hayran bırakıyor. Madrid'e kadar gitmişken şehrin 70 km güneyinde bulunan Toledo'ya da mutlaka uğramalısınız. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan şehir 15 ve 16'ncı yüzyıl doğu ve batı mimari değerlerini günümüze taşıyor. Toledo'da dünyanın en zengin katedrallerinden biri olan ve içinde ünlü ressam El Greco'nun orijinal tablolarının bulunduğu Toledo Katedrali, San Juan de Los Reyes Catolicos Manastırı, San Martin Köprüsü, Damasquinos (Şam İşi) altın el işçiliğinin yapıldığı atölyeler ve dükkanları mutlaka görmelisiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'nın iki incisi: Barselona & Madrid
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN