Bir tarafta un acısı, diğer tarafta lerin neşesi

felaketini yaşayan Ormoc'ta yaralarını sarmaya çalışan Filipinliler'in çalışmalarının yanı sıra turizm için bölgeyi seçen lerin tatil görüntüleri afet bölgesinde tezat görüntüler oluşturuyor.

Giriş Tarihi: 4.12.2013 17:42
Geçen ay felaketiyle sarsılan Filipin'nde afetzedeler yaralarını sarmaya uğraşırken afet bölgesini tercih eden lerin tatil görüntüleri afeti yaşayan Filipinliler'in yaşam mücadelesiyel zıtlık oluşturuyor.

Haiyan tayfunu kasım ayı başında Doğu Visiyas bölgesindeki pekçok yerleşim birimini etkiledi. Geçtiği her yere adata imzasını bırakan Haiyan'ın etkileri, üzerinden neredeyse bir ay geçmesine rağmen silinemedi.

Özellikle Tacloban ve Ormoc bölgelerinde etki alanında taş üstünde taş bırakmayan tayfun, 5 binin üzerinde kişinini ölmesine, binlerce yaralı ve bir o
kadar da insanın evsiz kalmasına neden oldu.

İnsani yardım kuruluşlarının yardımlarıyla yaşam mücadelesi veren afetzedeler, bir şekilde de acılarını yüreklerine gömerek hayata kaldıkları yerden devam etmek için uğraş veriyor.

Afet bölgesindeki polis yağma olaylarına karışan kişileri tespit ettikçe gözaltına alırken, insani yardım kuruluşları bölge halkına hem gıda yardımlarında hem de rehabilitasyon çalışmalarında bulunuyor. Tayfunzedeler ise yıkılan evlerini onarmaya çalışıyor.

Tüm bu görüntülerin yanı sıra şiddetli tayfuna dayanabilen betonarme oteller ise tayfunun onca yıkımına inat adeta ayakta kalarak ticaretlerini
sürdürüyor.

Asya ve Avrupalı turistlerin, afetin henüz izleri silinmemişken tatillerini bu bölgelerde tercih etmesi adeta tezat oluşturuyor. Okyanus kıyısındaki otellerin çevresi hala afetin yıkıcılığının görüntülerini sürdürse de dinlenmek için afet bölgesini seçen turistler dışarıdaki hüzünden uzak havuz ve okyanusta vakitlerini geçirerek tatilin tadını çıkarıyor.

Bir yanda tamirat için yükselen çekiç sesleri, yakınlarını kaybedenlerin hüzünleri, kimi zaman turistlerin neşeli kahkahaları arasında kaybolup gidiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tarafta tayfunun acısı, diğer tarafta turistlerin neşesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN