Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erciyes'te yılbaşı bereketi

Türkiye'nin en önemli kayak merkezinden Erciyes'te yıl başı öncesi otellerdeki doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı.

Giriş Tarihi: 30.12.2013 13:24
Türkiye'nin dört bir tarafından gelen yüzlerce kayaksever yılbaşı için Erciyes Kayak Merkezi'ni tercih etti. Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes'te yılbaşı için otellerdeki doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı.

Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği (KAYTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Sungur, AA muhabirine yaptığı birçok vatandaşın cumartesi gününden itibaren Erciyes'e geldiğini söyledi.

Yılbaşının hafta içi bir güne denk gelmesine rağmen doluluk oranlarının tatmin edici seviyede olduğunu ifade eden Sungur, Erciyes'teki otellerin 600 yatak kapasitesinin bulunduğu ve yüzde 90 seviyede dolduğunu vurguladı.

Önceki gün yağan karla birlikte pistlerdeki kar kalınlığının da arttığını ve Erciyes'in yeniden beyaza büründüğünü belirten Sungur, şunları söyledi:
"Erciyes'te sezonun açık olması doluluk oranlarını artırdı. Yeni yıla Erciyes'te girecek misafirlerimiz hem kayak yapmanın keyfini yaşayacak hem de gönüllerince eğlenebilecekler. Hacılar ilçesinde yaşanan trafik kazası da olmasaydı yüzde yüz doluluk oranına ulaşabilirdik. Erciyes A.Ş yetkilileri pistlerde sürekli karlama çalışması yapıyor ve birçok kayak merkezinde kayak yapılamıyor olmasına rağmen Erciyes'te ziyaretçiler kayak yapmanın keyfini yaşayabiliyor. Bu yönüyle Erciyes, diğer kayak merkezlerinin önüne geçmiş durumda."

Yılbaşının şehir merkezindeki otellerdeki doluluk oranlarını da artırdığına dikkati çeken Sungur, yılbaşı tatili vesilesiyle şehir dışından Kayseri'ye gelen çok sayıda yerli turistin gündüz Erciyes'te kayak yaptıktan sonra akşam şehir merkezinde kalmayı tercih edenlerin de olduğunu ve kentteki
otellerin de doluluk oranlarının yüzde 70'ler seviyesinde olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Hacılar ilçesinde meydana gelen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasının Erciyes'teki doluluk oranlarını çok az da olsa etkilediğini ifade eden Sungur, "Kaza Erciyes'te olmadı ama sanki Erciyes'te olmuş gibi bir hava oluştu. Erciyes'te gerek kayak pistleri gerekse yollar dünyanın en güvenli pist ve yollarıdır. O nedenle rezervasyon iptallerine anlam veremedik. Burayı daha önce gören insanlar zaten ne kadar güvenli bir ortam olduğunu biliyor ve bir daha vazgeçemiyorlar. Rezervasyon iptalleri de zaten ilk defa gelecek vatandaşlar tarafından yaptırıldı. Onların da gelip Erciyes'i görmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı da turizme hizmet etmek için gece gündüz ekip olarak çalıştıklarını ve bunun da meyvesini aldıklarını söyledi.

Erciyes'teki otellerin dolu olmasının en çok kendilerini sevindirdiğini dile getiren Cıngı, şunları kaydetti: "Pistlerimizde kayak yapılabilmesi için özellikle gece hava sıcaklıklarının sıfırın altında 5 dereceye düştüğü saatlerde kar makinelerini çalıştırarak kar üretiyoruz. Şuanda Tekir ve Hisarcık kapıdaki pistlerimizde kayak yapılabiliyor. Yılbaşının hafta içine denk gelmiş olması ve yaşanan üzücü kazadan dolayı yüzde 100 doluluğa erişilemedi belki ama ulaşılan yüzde 90 doluluk oranı da tatmin edici seviyededir. Dünyanın en güvenli pistleri ve dağ yoluna sahip Erciyes'e Antalya, Adana, İstanbul, Kahramanmaraş, Gaziantep gibi illerin yanı sıra Avrupa ülkelerinde de ziyaretçiler geliyor. Buda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor."

Cıngı, ayrıca dünyadaki en ucuz kayak merkezinin Erciyes olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erciyes'te yılbaşı bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN