Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapadokya 2013'te turist akınına uğradı

Giriş Tarihi: 7.1.2014 10:08

Peribacaları, doğal güzellikleri ve yeraltı şehirleri ile ünlü Kapadokya bölgesini, 2013 yılı içerisinde 2 milyon 689 bin 949 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kapadokya bölgesinde turistlerin ziyaretine açık bulundurulan başta Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Mustafapaşa ve Açıksaray ören yeri, Çavuşin, El Nazar, Karanlık, Gülşehir St. Jean Kilisesi, Nevşehir, Ürgüp ve Hacıbektaş Veli Müzesi, Hacıbektaş Atatürk Evi, Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı kentlerini 2013 yılında 2 Milyon 689 bin 949 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Bölgedeki müze ve örenyerleri içerisinde en çok turist çeken yer ise her yıl olduğu gibi yine Göreme Açık Hava Müzesi oldu. Geçtiğimiz yıl içerisinde Göreme Açık Hava Müzesini 978 bin 390 yerli ve yabancı turist ziyaret ederken onu 469 bin 939 ziyaretçi sayısı ile Hacı Bektaş Veli Müzesi ve 453 bin 418 ziyaretçi sayısı ile Kaymaklı Yeraltı Şehri izledi.

Kapadokya bölgesindeki müze, ören yeri ve yer altı kentlerini 2012 yılının Ocak- Aralık döneminde ise 2 milyon 572 bin 816 turist ziyaret etmişti.


'TURİZMCİLER 2014 YILINDAN UMUTLU'


Geride bıraktığımız 2013 yılı içerisinde 2.5 milyonu aşkın yerli ve yabancı turisti ağırlayan turizmciler 2014 yılından da oldukça umutlu. Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Genel Sekreteri Nazif Demir yaptığı açıklamada, 2013 yılının bölge turizmi açısından oldukça verimli geçtiğini belirterek bunda yurt dışı ve yurt içinde gerçekleştirilen etkin tanıtım faaliyetlerinin önemli bir rol oynadığını vurguladı. Geçtiğimiz yıl içerisinde Kapadokya bölgesinde Brezilya'da yayın yapan özel bir televizyon kanalı tarafından çekilen dizi filmin bu ülkede gösterime girmesi ile birlikte bölgeye gelen Brezilyalı turist sayısında ciddi bir artış yaşandığını kaydeden Demir, 2014 yılında bölgede daha fazla yerli ve yabancı turist ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

Demir: 'Kapadokya eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri ile ile Türkiye'nin en önemli kültür turizm merkezlerinden birisi. Dünyada bir başka benzeri bulunmayan bu bölgeye yabancı turistlerin ilgisi her geçen yıl artıyor. Bunda yurt içi ve yurt dışında turizmcilerimizin katıldıkları turizm fuarlarının yanı sıra çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen tanıtım etkinliklerinin de büyük etkisi var. Bizler turizmciler olarak 2014 yılının bölgemiz için daha verimli geçeceği ümidindeyiz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya 2013'te turist akınına uğradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN