Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi köyde restorasyon çalışmaları

Giriş Tarihi: 23.1.2014 10:40

Safranbolu ilçesindeki Yörük köyünde bulunan 32 kültür varlığı restore edilecek.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Safranbolu ilçesindeki Yörük köyünde bulunan 32 kültür varlığı restore edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile valilikçe hazırlanan, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Yörük Köyü Vakfı'nın desteğiyle, 450 yıllık geçmişe sahip 31 konak ve 1 muhtarlık binasının restorasyonunu kapsayan proje, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi konakları, çamaşırhanesi, camisi ve çeşmeleriyle Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan ve 1997 yılında koruma altına alınan Yörük köyündeki restorasyon çalışmalarının önemli olduğunu söyledi.

Tarihi eserleri yaşayarak korumak ve gelecek kuşaklara aktarmanın asli görevleri arasında olduğunu anlatan Küçük, "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile valiliğimizin hazırladığı proje kapsamında yok olmaya yüz tutmuş tarihi yapılar belirlendi. Restorasyon için kaynak bulundu. Kurul, restorasyon projesini onayladı. Safranbolu'da, tarihi köyümüzde restorasyon çalışmaları tamamlandığında ikinci turizm merkezi ortaya çıkacak" diye konuştu.

Küçük, restorasyon çalışmalarına bakanlık tarafından düzenlenecek ihalenin ardından başlanacağını sözlerine ekledi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi köyde restorasyon çalışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN