Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Petranboard Kayak Şenliği" sona erdi

İkizdere ilçesindeki Petran Yaylası'nda düzenlenen şenlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Giriş Tarihi: 27.1.2014 12:04
Rize'nin İkizdere ilçesindeki Petran Yaylası'nda bu yıl 7'ncisi düzenlenen Petranboard Kayak Şenliği sona erdi.

İkizdere Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile Meşeköy Muhtarlığınca 2 bin 200 rakımlı Petran Yaylası'nda düzenlenen ve dün başlayan şenliğe, yerli ve yabancı yaklaşık 250 kişi katıldı.

Etkinliğin bugünkü bölümüne katılan dağcılar, yörede ''petranboard'' ya da "lazboard" adı verilen tahtalarla kayak yapmak üzere yayladaki parkura geldi. Önce deneme yaparak kayak tahtasına alışmaya çalışan dağcılar, ardından kayak yapmanın keyfini yaşadı. Meşeköy köyü sakinlerinin de katıldığı şenlikte, "petranboard" ile kayak yapmaya çalışan bazı dağcıların düştüğü görüldü.

Yaylaya gelen yerli ve yabancı turistlerin mangal yakıp, horon oynayarak tadını çıkardığı şenlikte, bazı vatandaşlar da naylon poşetlerle kaymaya çalıştı. Kayarken düşen bir kişi, hafif yaralandı. Sağlık ekiplerinin de olası kazalara karşı tedbir aldığı şenlikte, katılımcılara etli pilav ikram edildi.

İkizdere Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, şenlik sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Petran Yaylası'nın hem yazın hem de kışın farklı güzellikleri olduğunu belirterek, "Snowboardun Avrupa'daki geçmişi 60 yıl. Bizim burada yüzme tahtalarla yaptığımız 'petranboard' ya da 'lazboard'un ise yaklaşık 200 yıllık geçmişi var. Bu vadi, turizm açısından İkizdere'nin can damarı olacaktır. Bu bölgeyi tesis yaparak turizm açısından canlı hale getireceğiz. Bir çalışmamız var, o gerçekleşirse kayakseverler Petran Yaylası'nda yılın 4 ayında kayak yapma şansını bulacaktır" diye konuştu.

Meşeköy sakinlerinden Levent Öksüz ise ilk defa tahta kayakla kaydığını belirterek, "Yıllar önce dedelerimizin çocukken eğlence amaçlı yapmış oldukları bir spordu. Burada yol olmadığı için ulaşım amaçlı olarak kullanıyorlardı. Bu, ilerleyen yıllarda eğlenceye dönüştü. Bugün ilk defa kaydığım için birkaç defa düştüm" dedi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Petranboard Kayak Şenliği" sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN