Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Suni kar" daha dayanıklı

Giriş Tarihi: 30.1.2014 15:35

Dünyada önemli kayak merkezleri arasında yer alan Palandöken ve Konaklı'da, suni karlama sistemi sayesinde kayak sezonu erken açılıp, geç sona eriyor

Dünyada önemli kayak merkezleri arasında yer alan Palandöken ve Konaklı'da, suni karlama sistemi sayesinde kayak sezonu erken açılıp, geç sona eriyor. İşletme sahipleri, kar endişesi yaşamıyor.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları sayesinde pistleri yenilenen, ilk kez suni karlama sistemleri kurulan Palandöken'de, kar kalitesi sayesinde pistlerde yoğunluk yaşanıyor.

Tesislerde kar sıkıntısı yaşanmaması için kurulan suni karla sistemi sayesinde, bölgede faaliyet gösteren işletme sahipleri hava durumuna bağlı kalmadan kış turizmi hizmeti sunuyor.

Türkiye'de ilk kayak sezonunu açan ve kesintisiz şekilde devam eden Palandöken'de, aydınlatılmış alan sayesinde 21 pistte hem gündüz hem de gece kayak yapılabiliyor.

Söz konusu sistemle yapılan kar daha geç eridiği ve pistler daha uzun süre bozulmadığı için turizm amaçlı kayağın yanı sıra uluslararası müsabakalarda da suni kar kullanılıyor

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Palandöken ve Konaklı'nın sadece Türkiye'nin değil, dünyanın önemli kayak merkezleri arasında yer aldığını belirterek, havalimanı ve şehir merkeziyle entegre olduğunu söyledi.

Kayak merkezlerinin otellerle iç içe olduğunun altını çizen Altıparmak, "Ayrıcalıkları bu kadarla da sınırlı değil. Buradaki otellerimizin suni karlama sistemleri var. Dolayısıyla 21 pistimiz her zaman açık. Bu pistlerde gece de kayak yapma imkanı var. Bu da Türkiye'de birinci sıraya getirecek imkan" diye konuştu.

"Doluluk oranlarını etkiledi"


Suni karlama sistemine Erzurum'un ikliminin çok uygun olduğunu belirten Altıparmak, "Eksi beş derece sıcaklıkta her yerde suni karlama yapılabilir. Erzurum'un iklimi buna çok uygun. Suni karlama sistemleri sayesinde 'kar yağdı mı, yağmadı mı' endişesi olmadan, kayakçılar, turistler gelebilir. Sıcaklık sürekli eksi beş derecenin altında oluyor. Bu büyük bir avantaj. Onun için her zaman suni karlama imkanımız var. Bu sistem sayesinde kayak sezonunu erken açıp, geç kapatıyoruz. 21 pistimiz suni karlama sayesinde sürekli açık" diye konuştu.

Bir otelin ön büro müdürü Ahmet Baykal da suni karlama sistemleri sayesinde kayakta herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, "Bu da ister istemez bizim doluluk oranlarımızı etkiledi. Türkiye'deki diğer kayak merkezlerinde kar az olduğu için Palandöken'e yöneldiler. Hem işletme hem şehir olarak bunun faydasını görüyoruz" dedi.

"4 günde 30 santimetre kar yapıyoruz"


Teknik müdür Erhan Zorba ise suni karlama sistemi için 40 bin metreküplük göleti yazdan doldurduklarını ve kışın yüksek basınçla suyu karlama çubuklarına vererek, kar üretimini sağladıklarını ifade etti.

Sıcaklık, nem oranı ve hissedilir sıcaklığının suni karlama için önemli üç kriter olduğuna dikkati çeken Zorba, "Otelin pistlerinde 80 dönümlük alana 33 noktada karlama yapabiliyoruz. Erzurum'da bu üç kriter suni karlama için çok uygun. Biz kasım ayının sonundan itibaren kar üretebiliyoruz. Bu sistem bazı kayak merkezlerinde var ancak kriterler uymadığı için kar üretemiyorlar" şeklinde konuştu.

Suni karlama sistemi için 10 kişinin istihdam edildiğini anlatan Zorba, "Bunun bakımı, temizliği var. Sezon öncesi ve sonrası hazırlıkları var. Yeni doğmuş bir bebek gibi bakmak gerekiyor. Sürekli kontrol etmeniz lazım. Hassa bir iş. Ancak doğal kara göre biraz daha kaliteli ve daha geç eriyor. Uluslararası müsabakalarda da zaten suni kar isteniyor. Kayakçılar suni kar yapılan pistlerde daha rahat hareket yapabiliyorlar" dedi.

Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Suni kar" daha dayanıklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN