Rekor katılım: 71 ülke bu fuarda!

18. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılım rekor seviyeye ulaştı.

Giriş Tarihi: 4.2.2014 12:40
30 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen 18. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 71 ülke ve 4 bin 500 katılımcı ile rekor katılıma ulaştı.

Doğu Akdeniz bölgesinde ve Türkiye'de düzenlenen turizm fuarları içinde yurtdışı katılımı en yüksek fuar olarak gerçekleşen EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın bu yıl yüzde 5 daha büyümesiyle rekor katılım sağlandı.

Çelik: Hedef turizmde ilk 5

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik fuarın açılışında "Turizm dünyanın en sivil, en demokratik sektörüdür" sözleri ile başladığı konuşmasında, turizmin dünyada kaybedeni olmayan tek ilişki biçimi olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2002'den beri turizmde yüzde 200'lük bir büyüme kaydettiğini dile getiren Çelik, hedefin dünyada ilk 5'e girmek olduğunu ifade ederek turizmin yalnızca bir ekonomi projesi değil, aynı zamanda bir barış projesi olduğunu kaydetti.

Acıkök: Emitt'in başarısı tüm ülkenin başarısıdır

Emitt'in dünya turizminde en önemli fuarlardan biri haline gelmesini değerlendiren Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök Türkiye'nin kültürel olanaklarına ve rakiplerine göre hızlı büyümesine dikkat çekti. "Emitt'in başarısı tüm ülkenin başarısıdır" diyen Acıkök, rekor katılım sağlanan fuarla ilgili görüşlerini paylaştı:

"Türkiye'nin turizmde gösterdiği başarılı performans bu yıl Emitt fuarının ihtişamı ile taçlandı. 71 ülkeden katılımcı fuarda yer alıyor. Nepal, Mauritius, Kamboçya ve Moğolistan bu yıl ilk kez fuara katılan ülkeler. Gösterilen yoğun ilgi tesadüf değil. Türkiye'nin turizmdeki potansiyeline bu fuarla bir kez daha tanıklık etmiş olduk. Sadece deniz-kum-güneş konsepti ile değil pek çok alanda Türkiye ön planda. Önemli kültürel olanakları ve rakiplerine göre daha hızlı büyümesi, Türkiye'yi öne çıkaran etkenlerden birkaçı. Emitt'in yoğunluğu gelecek adına olumlu sinyaller veriyor"

"Sağlık turizmi lokomotif olabilir"

Türkiye'nin sağlık turizmi potansiyeline işaret eden Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök, Emitt fuarında sağlık turizmini, parlayan yıldız olarak gördüklerini kaydetti. Avrupa'ya kıyasla kaliteli sağlık hizmetlerinin üçte bir fiyatına verildiğini belirten Acıkök, her yıl 300 binden fazla kişinin Türkiye'de sağlık hizmeti almak için başvuru yaptığını söyledi. Başta Türk Hair Trans olmak Türk sağlık şirketlerinin sektörde lokomotif rol üstlendiğinin altını çizen Acıkök, karşılıklı olarak kalkan vizelerin de turizme olumlu yansımalar yaptığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor katılım: 71 ülke bu fuarda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN