Kutsal yolculuğa çıkan Alevi dedeleri Kerbela'da

Giriş Tarihi: 11.2.2014 11:12

Kerbela ve Necef'te Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve 12 imamdan bazılarının türbesini ziyaret edecek Alevi dedeleri Irak'a geldi.

Kutsal yolculuğa çıkan, Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve 12 imamdan bazılarının türbesini ziyaret edecek Alevi dedeleri Irak'ın Kerbela kentine geldi.

Uçakla Necef'e gelen Alevi dedeleri, daha sonra karayoluyla yaklaşık 90 kilometre uzaktaki Kerbela'ya ulaştı.

Baba Mansur Ocağı dedesi Mustafa Üçler Toprağı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve Cem Vakfına teşekkür ederek "Biz buraya ibadet için geldik. İki cihan serveri Muhammed Mustafa'nın torunlarını ziyaret etmeye geldik. Onlar için göz yaşı dökmeye geldik" dedi.

Toprağı, Kerbela'dan sonra Mekke ve Medine'ye gideceklerini ve Hz. Peygamberi ziyaret edeceklerini söyledi.

Kabe'de Müslümanların tavaf ettiği yerlere de gideceklerini belirten Toprağı, ibadetlerin ardından vatana döneceklerini ifade etti.

Kerbela'ya ayak bastıktan sonra duygulandığını dile getiren Toprağı, "Hele yarın bizleri gör, Hüseyin aşkına nasıl yanıyoruz. Bu aşka geldik. Bu aşkı veren de iki cihan serveri Muhammed Mustafa ve onun torunları" diye konuştu.

Hz. Ali'nin pirleri olduğunu dile getiren Toprağı, "Allahımız bir, peygamberimiz iki cihan serveri Muhammed Mustafa, kitabımız Kur'an-ı Azimüşan. Biz her zaman Ali'yi sevmişizdir ve her zaman Hz. Peygamberin evlatlarını sevmişizdir" ifadesini kullandı.

Kerbela'da bir otele yerleşen Alevi dedeleri, sabah Celal Abbas, Hz. Hüseyin, Hür Şehit türbelerini ziyaret edecek.

Grup, Kerbela savaş çadırları ile Fırat Nehri'ni de görecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal yolculuğa çıkan Alevi dedeleri Kerbela'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN