Bana otelini söyle...

Giriş Tarihi: 19.2.2014

Almanya'daki The Food Hotel süpermarkete benziyor, Hollanda'daki Divorce Hotel boşanma sürecini kolaylaştırıyor

OTELLERİN sadece konaklamak, geceyi geçirmek için kullanıldığı dönemler geçmişte kaldı. Günümüzde konsept oteller, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve zevklerine hitap etmek üzere tasarlanıyor...

Alışverişe çıkmış gibi
Konserve kutusuna benzeyen lobisi, bisküvi şeklinde masa ve yastıkları, süpermarketlerdeki yiyecek ve içeceklerden ilham alınarak düzenlenmiş odaları... Almanya, Neuwid'deki The Food Hotel'den bahsediyoruz. Otelin logosu da tıpkı süpermarket ürünlerindeki gibi barkod şeklinde... Almanya'daki 36 süpermarket, otelle işbirliğine girip kendi ürünleri kullanılarak tasarlanan odalara isimlerini vermişler. Bu yüzden her oda tek ve eşsiz. Örneğin Almanya'nın en büyük çay şirketlerinden Messmer'in odasında her ayrıntı çayı anımsatıyor. Çay kasaları, egzotik çay tarlalarından görüntüler içeren resimler... Bütün odalarda misafirler istedikleri atıştırmalıkları ve içecekleri odalarına götürmekte serbest. Elbette bu atıştırmalıklar odanın temasına uymak zorunda değil.

Hem tatil hem boşanma
Divorce Hotel, evliliğinde mutsuz olan çiftlerin medeni bir şekilde boşanmaları için ortam sağlayan bir paket program sunuyor. Boşanmaya karar veren çiftler, Hollanda'daki altı butik otelden birini seçiyor. Cuma günü otele giriş yapan çiftler pazar sabahı boşanma kağıtları ellerinde otelden ayrılıyor. Otelde, avukatlar, arabulucular ve psikologlar görev yapıyor. Hollandalı girişimci Jim Halfens "Boşanma para ve zaman kaybı. Biz burada olayı üç günde bitiriyoruz" diye anlatıyor. Paket fiyatları 2 bin 500 ile 10 bin dolar arasında değişiyor. İşlemler tamamlandığında "Seninle harika zaman geçirdim. Güzel bir geleceğin olmasını dilerim. Sen de benim için aynı dilekte bulun lütfen" notuyla birlikte eşine şampanya ısmarlayanlar oluyormuş. Bu programa sadece düzgün boşanma isteyenleri kabul ediyorlar. Agresif ve çocukça davranışlar içinde olan çiftleri kabul etmiyorlar. Öncesinde mülakat yapılıyor.

Grafittiyi iç mekana taşıdılar
İstanbul'un tarihi semtlerinden Galata'da da konsept bir otel açıldı. Daha çok şehirli gençlere hitap eden 24 odalı butik otel Duo Galata, birbirine karşılıklı iki modern yapıdan oluşuyor. Banka binaları elden geçirilerek, genç sanatçı ve tasarımcılar tarafından otele dönüştürüldü, sanatçı Erkut Terliksiz otelin duvarlarını grafitileriyle donattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bana otelini söyle...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN