Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'de lüksün yeni gözdesi

Guangzhou, Çin'in üç büyük şehrinden biri. Fuarlarıyla ünlü şehir, lüks markaların gözdesi durumunda. Türk restoranlarıyla dikkat çeken şehir aynı zamanda bir yeme-içme cenneti

Giriş Tarihi: 19.2.2014
Herkes gibi benim de aklımda soru işaretlerim vardı. Her ne kadar yola koyulmadan Google'da araştırma yapmış olsam da, Çin gerçekten sürprizlerle dolu bir ülke. Benim bu kez gezi rotamda Guangzhou vardı. Çin'in güneyinde yer alan Guangzhou, Çin'in en büyük üç şehrinden biri. Aslında bu şehir; tekstil, mobilya ve konularında yapılan dev fuarlarıyla anılıyor. Dünyanın her yerinden birçok marka, bu dev fuarlara akın ediyor. Sadece fuarlar değil elbette. Markaların, hatta lüks markaların son dönemdeki gözde şehirlerinden biri Guangzhou.

EN ÜNLÜ CADDE PEKİN CADDESİ
Gittikçe zenginleşen halk için lüks, bir ihtiyaç gibi. Bu da ünlü dünya markalarını bu şehre çekiyor. Bu arada bütçesi el vermeyen Çinliler içinse tüm bu markaların taklitlerinin yapılıp satıldığı birçok pasaj var. Pasaj ve çarşılar demişken, Guangzhou'nun en ünlü caddelerinden biri Pekin Caddesi. İstiklal Caddesi'nin bir benzeri olan cadde trafiğe kapalı. Cadde boyunca; birçok mağaza, kafe, restoran ve pasaj var.

ŞEHİR İKİYE AYRILIYOR

Sokakta satılan ilginç tropikal meyveler ve sebzeler güzel ve lezzetli. Ancak seyyar tezgahlarda satılan pişmiş ördek, yumurta, kaz ve tavuklar nedense kafası ve ayakları ile pişirilmiş. Görüntü size hoş gelmediyse, tercihinizi kestane, mısır ya da makarnalardan yana kullanabilirsiniz. Ya da balık ve aklınıza gelmeyecek tüm deniz canlılarının önce canlı hallerini, ardından da tabaklardaki porsiyonlarını bulabileceğiniz güzel balık lokantalarına gidebilirsiniz. Guangzhou şehri, eski Guangzhou ve yeni Guangzhou olarak ikiye ayrılıyor. Lüks yapılar, uzun rezidanslar, lüks mağazalar ve geniş caddeler yeni Guangzhou'da. Kültürel ve tarihi dokuyu ise eski Guangzhou'da yaşayabiliyorsunuz. Guangzhou gezilecek yerler listesinin ön sıralarında Guangxiao Tapınağı yer alıyor. Tapınak, yeni şehirden ortalama 30 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Tapınak esas olarak, 317- 420 yılları arasında Doğu Jin Hanedanlığı tarafından yapılmış. Tapınak, Zen Budistleri için hacı olma yolundaki önemli bir yer. Guangzhou'da tarihsel tapınaklar çoğunlukta. Şehir, hem tarihi dokusu, hem de alışveriş sevenlere hitap eden mağazalarıyla yeni tatil rotanız olmak için ideal!

627 YILINDAN KALMA CAMİ
Guangzhou'daki son durağım Huaisheng Camisi. 627'de yapılan cami, Çin'in en eski camilerinden. İçeriye girerken kadınların eşarplarını takması şart. Cami ibadete açık. Bizim bildiğimiz kubbeli minareli camiler aklınıza gelmesin, burası da bir tapınak şeklinde.

TÜRK MUTFAĞI HER YERDE
Türk Hava Yolları uçağına binerken havada 10 saat nasıl geçecek diye düşünürken, son teknoloji de imdadıma yetişti. Yolculuk yordu tabii... Hemen bir şeyler yemek lazım. Türkler ve Türk mutfağının gitmediği yer kalmamış neredeyse, buna Guangzhou da dahil. Duyduğuma göre Guangzhou'da altı Türk restoranı bulunuyormuş. En ünlüleri; Bosphorus ve Sofra... Tercihimi Bosphorus'tan yana kullanıyorum. Açıkça söyleyebilirim ki Türkiye'yi aratmayan lezzetler var burada.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de lüksün yeni gözdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN